Logo

BMI, AOD, LDL, ED, STI czyli wyliczanka ważna dla Twojego zdrowia

Badania stwierdzają, że mężczyźni żyją krócej od kobiet. Powodów jest wiele, a jednym z nich jest między innymi niechęć do lekarza. Pomimo krążących żartów i opinii na temat naszej skłonności do histeryzowania i użalania się nad sobą, unikamy jak ognia wizyt w przychodniach i szpitalach. Możliwe, że jest to spowodowane programowaniem społecznym mówiącym, ze facet musi być twardy. Nie sądzę jednak by robienie kontrolnych badań miało wpływ na postrzeganie naszej męskości. Problemem mogą być jednak wyniki badań i te wszystkie zawiłe nazwy i skróty.

Męskie zdrowie - poradnik Męskie zdrowie - poradnik

AOD – cukrzyca dorosłych nazywana również cukrzycą typu II. Charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi i nieprawidłowym współdziałaniu insuliny z organizmem. W efekcie cukrzyca dorosłych wywołuje również inne problemy, takie jak choroby serca czy zaburzenia erekcji. Bardzo często łączy się również z otyłością i nadciśnieniem tętniczym.

Męskie zdrowie - poradnik Męskie zdrowie - poradnik

BMI to skrót, który jest już bardziej znany mężczyznom, a zwłaszcza tym, którzy uprawiają jakiś sport i dbają o sylwetkę i formę. To nic innego jak współczynnik masy ciała. Jak się go oblicza? Wagę należy podzielić przez wzrost (podany w metrach), który podnosimy do kwadratu. Wynik pozwala nam się zorientować czy z naszą wagą jest wszystko w porządku.

  • <16 – wygłodzenie
  • 16 – 17 – wychudzenie
  • 17 – 18,5 – niedowaga
  • 18,5 – 25 – waga prawidłowa
  • 25 – 30 – nadwaga
  • 30 – 35 – otyłość pierwszego stopnia
  • 35 – 40 – otyłość drugiego stopnia
  • >40 – otyłość trzeciego stopnia

HDL i LDL czyli dobry i zły cholesterol. HDL czyli lipoproteiny o wysokiej gęstości, działają korzystnie na nasz organizm. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, usuwają jego nadmiar z komórek i transportują go do wątroby. Nadmiar LDL może doprowadzić do powstawania blaszek miażdżycowych w tętnicach, zwiększenia ryzyka do zakrzepów i zawału serca. Jego ilość w organizmie można obniżyć poprzez odpowiednią dietę.

STI – choroby przenoszone droga płciową mają wpływ na sprawność układu odpornościowego, funkcje narządów, komórki krwi i całą pracę naszego organizmu. Lepiej skupić się na zapobieganiu niż późniejszym leczeniu. Zarażeniu się sprzyjają częste zmiany partnerów seksualnych i niestosowanie prezerwatyw, co w XXI wieku jest nie do pomyślenia.

Męskie zdrowie - poradnik Męskie zdrowie - poradnik

CDE to skrót od nazw trzech witamin, które są ogromnie ważne dla zdrowia mężczyzny. Witamina C chroni przed zakażeniami oraz wzmacnia naczynia krwionośne i mięśnie. Witamina D zapobiega niektórym chorobom kości, a witamina E jest przeciwutleniaczem, który pomaga w naprawie błon komórkowych chroniących serce.

Męskie zdrowie - poradnik Męskie zdrowie - poradnik

ED czyli zaburzenia erekcji. To problem coraz większej ilości mężczyzn, który odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale może mieć również wpływ na naszą psychikę. Sporadyczne zaburzenia erekcji są czymś naturalnym i nie powinniśmy się nimi martwić. Jeśli natomiast ten problem jest przewlekły, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Nie chodzi tu tylko o poprawę naszego życia seksualnego, które jest bardzo ważne. Wielu lekarzy nazywa penisa barometrem stanu zdrowia. Zaburzenia erekcji mogą świadczyć o chorobach układu krążenia, cukrzycy i wielu innych problemów naszego organizmu.

Męskie zdrowie - poradnik Męskie zdrowie - poradnik
Męskie zdrowie - poradnik Męskie zdrowie - poradnik

2011-06-13 - D. Kwiecień

0

Komentarze do:
BMI, AOD, LDL, ED, STI czyli wyliczanka ważna dla Twojego zdrowia

Podobne artykuły i galerie