Logo

Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające

Bieganie zyskuje obecnie ogromną popularność. Prawdopodobnie właśnie cała masa zarówno mężczyzn, jak i kobiet, obiecuje sobie, że zacznie biegać wraz z pierwszym tchnieniem wiosny. Coraz łatwiej spotkać w parku czy na chodniku zapalonych biegaczy. Zaskakuje rozpiętość wiekowa, jaka da się zauważyć w obrębie tego sportu – biegają zarówno młodzi, jak i dość wiekowi amatorzy aktywności fizycznej. Bieganie choć z pozoru proste i naprawdę tanie, wymaga ogromnych pokładów samozaparcia, dyscypliny i hartu ducha. Gdy jednak wejdzie w krew, staje się niemalże uzależnieniem, stylem życia, sposobem nie tylko na poprawę kondycji czy zrzucenie paru kilo, ale i na zachowanie optymalnego samopoczucia. Bieganie jest bardzo zdrowe i przynosi ogromne pokłady satysfakcji.
Bieganie to jednak nie wszystko

Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające

Swoją przygodę z poprawieniem kondycji i czynnie uprawianym sportem, dobrze jest zacząć właśnie od tej dyscypliny. Po jakimś czasie można spróbować ją uzupełnić również o inne formy aktywności – by nie było za nudno. Zaprawieni biegacze wszak ciągle czują niedosyt – chcieliby dla swojego ciała czegoś więcej. Wtedy właśnie wskazana jest inwencja. Które dyscypliny doskonale uzupełniają trening biegowy? Staramy się podpowiedzieć na to pytanie.
Jazda na rowerze

Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające

Kolarstwo to jedna z najtrafniejszych uzupełniających trening biegowy dyscyplin. Jest na swój sposób do biegania podobna. Wszak w podobny sposób, choć szerzej ze względu na pokonywane odległości, pozwala kontemplować otoczenie i naturę. W trakcie jazdy na rowerze pracują jednak inne mięśnie niż podczas biegu, dzięki czemu kolarstwo wspaniale zazębia się z bieganiem. Jest dyscypliną ogólnorozwojową, dobrze robi całemu naszemu ciału, nie wymaga jednak specjalnych umiejętności i jakiegoś szczególnego przygotowania. Uprawiając amatorskie kolarstwo, pamiętajmy jednak, że nie trudno w jego obrębie o osobiste oszustwa. W krótką i zbyt leniwą jazdę nie wkładamy dużo wysiłku – choć wydaje nam się, że spalamy kalorie, tak naprawdę tylko się relaksujemy. By jazda na rowerze przyniosła pożądane skutki i faktycznie pozytywnie oddziałała na naszą kondycję i mięśnie, konieczne są kilkugodzinne (cztero- do sześciogodzinne) wycieczki rowerowe, bez unikania trudnych podjazdów.
Pływanie

Jedna z najzdrowszych i najbardziej rozwojowych dyscyplin sportowych to pływanie. Zaleca się ją każdemu, kto ma jakiekolwiek problemy z sylwetką, postawą, kondycją. Dzieje się tak dlatego, gdyż pływanie wymaga naprawdę zaangażowanego udziału mięśni, bez konieczności stosowania nadmiernych obciążeń. Pływanie wzmacnia kręgosłup i rozwija górne partie ciała – siłą rzeczy zaniedbywane podczas biegania. Warto zauważyć, że trening na basenie to także wspaniała szkoła oddychania. Umiejętność ta natomiast, podczas biegu niedoceniana, w gruncie rzeczy może okazać się bardzo pomocna.
Joga

Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające

Bieganie ze względu na swoją prostotę niesie pokusę i ryzyko wielu zaniedbań. Bywa że biegaczom nie chce się rozciągać, co oczywiście grozi nieprzyjemnymi kontuzjami i uziemieniem nawet na parę miesięcy. Odpowiednia gimnastyka to konieczność przy uprawianiu każdego, nawet najmniej skomplikowanego sportu. Jak się zmobilizować? Dobrym sposobem będzie zapisanie się na zajęcia z jogi. Warto jednak ostrzec, że joga to niełatwy sport, a wiele pozycji wymagają od nas niezłej sprawności. Przynosi za to całą masę korzyści, również dla biegających. Nie tylko rozciąga mięśnie i je wzmacnia, ale uczy oddychania, świadomości własnego ciała, dodaje energii, kształtuje cierpliwość, pozwala się skupić, wyciszyć. A to przecież cechy niezbędne u długodystansowych biegaczy.
Rolki

Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające

Rolki to bardzo sympatyczny sport. Jazda na rolkach nie tylko wspomaga spalanie tłuszczu czy zmusza nas do aktywności na świeżym powietrzu, ale i polepsza naszą koordynację ruchową, a także kształtuje zmysł równowagi. Dzięki temu koordynacja mięśni i układu nerwowego wchodzi na wyższy poziom, stajemy się bardziej precyzyjni i szybsi, co oczywiście przydaje się również w bieganiu. Rolki w przeciwieństwie do joggingu nie obciążają naszych stawów, dając im nieco odpocząć po trudnych biegach, ale bez ryzyka rozleniwienia się. Zmusza też do pracy naszą obręcz barkową, kręgosłup, mięśnie posturalne i mięśnie pośladkowe – a tego nie osiągniemy w czasie biegania.

Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające

Wiosna już za pasem. Warto zmobilizować się do aktywności fizycznej, prócz biegania urozmaicić trening innymi dyscyplinami, które będą świetnie oddziaływać zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Rower, rolki czy karnet na basen to naprawdę mądra inwestycja.

Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające
Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające

2014-03-06 - D. Jędrzejewska

1

Komentarze do:
Co poza bieganiem? - dyscypliny uzupełniające

playgame 2014-11-17 20:39

Może jeździectwo? :)

Podobne artykuły i galerie