Logo

Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie

Oglądaliście film „Kingsman: Tajne służby”? To dość brawurowy pastisz bondowskich produkcji, który na piedestał wynosi postać gentlemana – mężczyzny świetnie ubranego, pełnego ogłady, ze znajomością dobrych manier i nienagannym wizerunkiem. Film co prawda nie odkrywa przed widzem tajników gentlemeńskiej pielęgnacji (skupiając się raczej na ubiorze i etykiecie), jesteśmy jednak w stanie sobie wyobrazić, że ten typ gentlemana dba o siebie wyjątkowo żarliwie. Świetny wygląd nie bierze się znikąd. Bo przecież nie tylko „szata zdobi człowieka”, zdobi go również odpowiednia pielęgnacja. Czy ty również chciałbyś zostać wzorcowym gentlemanem? Dbaj o siebie! Dobrze skrojona marynarka nie wystarczy, by dobrze się prezentować. Stosuj zabiegi pielęgnacyjne szczególnie jesienią – po lecie, gdy twoja skóra jest wyraźnie zmęczona promieniami słonecznymi, gdy włosy stały się matowe, łatwiej się łamią, rzadziej bywają lśniące, gdy całe ciało potrzebuje energetycznego kopa, by odpowiednio przygotować się do zimy – długiej, trudnej i wysysającej siły witalne.  Oto krótki poradnik zabiegów pielęgnacyjnych, które warto stosować właśnie jesienią.
Twarz gentlemana

Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie

Pielęgnację skóry twarzy po lecie warto zacząć od złuszczania. To najlepszy sposób, by przywrócić jej odpowiednią gładkość, utraconą podczas kąpieli słonecznych i kąpieli w chlorowanej wodzie. Na początek zaopatrz się w peeling – w ten sposób pozbędziesz się zmęczonej powierzchownej warstwy komórek naskórka, a odsłonisz świeże, młode komórki. Wybielisz również przebarwienia posłoneczne i blizny potrądzikowe, zamkniesz pory i pozbędziesz się zaskórników. Odżywisz przy tym swoją cerę, która ma prawo po czasie urlopów być ziemista, szara i zmęczona. Drugim krokiem ku zdrowej, dobrze zabezpieczonej i odżywionej skórze będzie odpowiednie nawilżanie. Ważne, żebyś pił dużo wody i zwracał uwagę na swoje menu – zaopatruj się w sezonowe warzywa i owoce (jesień to prawdziwe zatrzęsienie jabłek czy winogron), dostarczaj organizmowi witamin, mimo niskich temperatur nie zapominaj o nawadnianiu. Po każdym myciu twarzy (odpowiednim żelem myjącym, nie przesuszającym mydłem! Gentlemani nie używają mydła), nakładaj na twarz krem. Jesienią wybieraj cięższe, bardziej tłuste kremy, które uchronią cię przed uczuciem ściągnięcia skóry i zbudują odpowiednią warstwę ochronną pod zbliżające się przymrozki.
Włosy gentlemana

Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie

Lato dało twoim włosom w kość. Teraz warto je zregenerować. Podkręcane jesienią grzejniki nie są tu pomocne, dlatego musimy pomagać sobie sami. Nie ma przebacz – po każdym myciu używaj odżywki. Na bardzo suche włosy szczególnie pomagają preparaty bez spłukiwania, które nakładasz na jeszcze mokrą czuprynę. Zaopatrz się w olejek w sprayu  - pamiętaj, że czapka dodatkowo osłabia twoje włosy i sprzyja rozdwajaniu się końcówek. Im włosy są bardziej przesuszone, tym trudniejsze do wystylizowania, a jak wiadomo – współcześni gentlemani bardzo lubią je układać. Wyrzuć do kosza czapki ze sztucznych materiałów (jak akryl), zaopatrz się w czapkę bawełnianą lub wełnianą, która pozwoli twoim włosom (i skórze na czole) oddychać. Sztuczne czapki mniej grzeją niż nam się wydaje, sprzyjają za to poceniu i przegrzewaniu się.
Ciało gentlemana

Przebywanie w sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach i długie kąpiele w gorącej wodzie nie działają zbyt dobrze na nasze ciało. Kilka warstw ubrania i stały kontakt z tkaniną – to również sprzyja przesuszeniu skóry, na której już z początkiem sezonu grzewczego gołym okiem da się zauważyć objawy zmęczenia. Jak sobie radzić? Dobrze jest prócz ciepłych, relaksujących kąpieli brać również zimne prysznice. Brzmi to może dość brutalnie, szczególnie gdy chłodno i nieprzyjemnie na zewnątrz, a jednak przynosi ciału ulgę, hartuje je i dodaje odpowiedniego, energetycznego kopa. Najważniejsze jednak w chłodnych miesiącach okazuje się nawilżanie. Wielu facetów zapomina, bądź w ogóle nie chce słyszeć, o używaniu balsamów. Błąd! Balsamy to absolutna podstawa, gdy chcemy utrzymać skórę w dobrej kondycji, zachować jej gładkość i ładny koloryt. Obecnie drogeryjne półki uginają się od różnych rodzajów balsamów – zalecamy wybierać mocne, męskie, naturalne zapachy.
Dłonie gentlemana

Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie

Dłonie gentlemana to dość wrażliwa kwestia. Wiadomo, że powinny być silne, ale jednocześnie gładkie i zadbane. Znaczna większość facetów bagatelizuje tę kwestię, pielęgnację dłoni ograniczając do mycia ich zwykłym mydłem. Skóra na dłoniach przez mycie w gorącej wodzie, noszenie rękawiczek i sztuczne ogrzewanie szybko staje się przesuszona, nieprzyjemna w dotyku, chropowata. Najlepszym sposobem, by temu zaradzić jest krem do rąk używany po każdym myciu, a także bezpośrednio przed snem. Pamiętaj – skóra na dłoniach jest wyjątkowo cienka, niezależnie od płci. To przez to jest więc narażona na negatywne skutki oddziaływania mroźnego powietrza, wiatru czy centralnego ogrzewania. Gładkie, czyste, wypielęgnowane dłonie są twoją wizytówką – każda kobieta zwraca na nie uwagę.

Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie

Jeśli wciąż myślisz, że pielęgnacja jest niemęska, wróć do filmów z Jamesem Bondem. Sądzisz, że James Bond – słynny kobieciarz i twardziel – nie używa kremu do twarzy? Bzdura – jest tak twardy, że byłby w stanie się nawet do tego przyznać.

Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie
Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie

2015-10-21 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Gentleman jesienią dba o siebie podwójnie

Podobne artykuły i galerie