Logo

Jak dobrać wino na święta - w pięciu krokach od amatora do konesera

Wino doskonale wzbogaca smak tradycyjnych świątecznych dań, sprawdza się w roli gustownego prezentu i dodaje gwiazdkowej atmosferze uroku. W te święta nie pozostawaj w tyle i wspólnie z naszym ekspertem poznaj jego tajniki.

Jak dobrać wino Jak dobrać wino

Zanim wino trafi do kieliszków gości zgromadzonych na świątecznym spotkaniu, musi zostać odpowiednio dobrane i podane. Marcin Witek, ekspert z sieci sklepów KONDRAT Wina Wybrane, w pięciu krokach radzi, jak oswoić wino, by nas nie przerażało i stanowiło prawdziwą, zmysłową przyjemność.

Jak dobrać wino Jak dobrać wino

  • Krok 1: Kto pyta, nie błądzi
Planujesz kupić trunek na święta bądź jako prezent pod choinkę, ale jesteś w tych sprawach laikiem? Nie martw się, profesjonalni sprzedawcy dobiorą dla Ciebie i Twoich bliskich najlepszą etykietę, bazując na pytaniach o gusta kulinarne czy cechy osobowości. Znakomite wino kupisz zarówno za ok. 30 zł, jak i za 80 zł. Największe znaczenie mają tutaj Twoje oczekiwania. Jeśli jesteś wielbicielem czerwonych win lub taki trunek planujesz komuś podarować, to Chianti Classico o aromacie porzeczek, malin i wiśni będzie idealnym wyborem. Przyjrzyj się też Domaine Bousquet z prowincji Mendoza – to propozycja z Argentyny, dla fanów win nowoświatowych. A może wspólnie z najbliższymi preferujesz lżejsze smaki? Wtedy sięgnij po białego rieslinga z Alzacji lub z Niemiec. Nie zawiedzie Cię także węgierski furmint lub klasyczne chardonnay z apelacji Chablis czy hiszpańskie albari?o.

  • Krok 2: Białe vs. czerwone
Do potraw wigilijnych najlepiej pasują wina białe. Jeżeli chcesz zadowolić wszystkich gości, to nie eksperymentuj i postaw na „klasyki”. – Polecam zwłaszcza uznanego rieslinga, który doskonale komponuje się z cięższymi w smaku, tłustszymi rybami albo sauvignon blanc o wyjątkowo kuszącym aromacie – komentuje Marcin Witek ekspert sieci KONDRAT Wina Wybrane. – Jeśli preferujemy czerwone wina, to ich ”delikatne” wcielenie, jak pinot noir czy Bardolino możemy z powodzeniem serwować do smażonych i pieczonych ryb. Tym bardziej, że reguła - białe wino do białego mięsa i czerwony trunek do czerwonego - przestaje powoli obowiązywać. Najważniejsze jest, by pić to, co smakuje nam i naszym najbliższym. – dodaje. Gdy na świątecznym stole pojawią się pasztety, mięsa i sałatki, śmiało zestawiajmy je z winem czerwonym. – Zwróciłbym uwagę na włoską barberę, czy cabernet franc znad francuskiej Loary. Wina z Hiszpanii czy Argentyny, mogą okazać się zbyt ciężkie. W przypadku deserów trafione będą wina słodkie. - Moim faworytem jest Tokaj Szamorodni w wersji deserowej i czerwone wina wzmacniane, takie jak Porto – dodaje ekspert.

Jak dobrać wino Jak dobrać wino

  • Krok 3: Temperatura rośnie
Od rodzaju wina zależy, w jakiej temperaturze je podasz. Koniecznie o to zadbaj, inaczej trunek może wiele stracić na smaku i aromacie. Wina białe serwuj dobrze schłodzone - w temperaturze od 8 do 12oC, podobnej temperatury wymagają wina różowe. Wina czerwone najlepiej będą smakowały serwowane w temperaturze nieco wyższej od 12 (dla tych najlżejszych) do 18o C (wina cięższe, dobrze zbudowane).
 
  • Krok 4: W doborowym towarzystwie
Bigos, ryby, potrawy mięsne – te wszystkie dania możemy bez obaw podlewać winem w trakcie gotowania. - Najlepszym tego potwierdzeniem jest bigos. Te tradycyjne danie lekko podlewamy czerwonym, wytrawnym winem, przez co wzbogacamy jego kwaskowe walory smakowe i aromat – dodaje ekspert. Sosy do mięs czy wołowina doskonale komponuje się z czerwonym winem. Mięsa białe i ryby - wolą towarzystwo białych, które nie zagłuszą ich delikatnego smaku. Tutaj też obowiązuje zasada, że do posiłku serwujemy wina, których używajmy podczas gotowania. Uwaga dla niewprawnych kucharzy: kiepskiej jakości wino potrafi zepsuć smak najbardziej wyszukanej potrawy.

Jak dobrać wino Jak dobrać wino

  • Krok 5: Nic się nie zmarnuje
Gdy otworzysz wino, ale nie wypijesz go w całości, możesz śmiało zachować butelkę na kolejne świąteczne dni. - Trunki wytrawne wytrzymają w chłodnych warunkach około dwóch - trzech dni, a te słodkie - dłużej, bo około pięciu, sześciu – komentuje ekspert. Zakorkowane wino najlepiej przechowywać w lodówce lub innym miejscu o niskiej temperaturze. Niektórzy praktykują zamrażanie niedopitego wina, np. w kostkach. Czerpiąc z ich walorów smakowych można wykorzystać je później podczas gotowania - wzbogacą smak noworocznego gulaszu czy potraw z mięsa.

Jak dobrać wino Jak dobrać wino
Jak dobrać wino Jak dobrać wino

2013-12-23 - P. Potocki

0

Komentarze do:
Jak dobrać wino na święta - w pięciu krokach od amatora do konesera

Podobne artykuły i galerie