Logo

Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

Wielu z nas swoją niedoskonałą sylwetkę tłumaczy skłonnością do tycia i słabym metabolizmem. Dawno już jednak udowodniono bezzasadność tej wymówki. To od nas bowiem zależy, jak działa nasza przemiana materii – czy utrudnia nam sprawę i powoduje, że stajemy się coraz więksi, czy pomaga, szybko zrzucając naddatki i utrzymując nas w dobrej formie. Istnieje kilka sposobów na przyśpieszenie metabolizmu. Co potrzeba, by skutecznie wcielić je w życie? Przede wszystkim dyscypliny i konsekwencji. W pracy nad dobrą sylwetką nie ma miejsca na oszukiwanie samych siebie – w ten sposób trudno o zadowalające efekty.

Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

Skąd więc bierze się zły metabolizm? Odpowiedź jest prosta – z naszych błędów. Zazwyczaj. W większości przypadków powoli spalamy tłuszcz z powodu złej diety i nieprzemyślanego sposobu odżywiania. Nie pomaga też brak ruchu i permanentnie utrzymujący się stres. Trzeba natomiast wiedzieć, że prawidłowa przemiana materii potrzebna jest nam nie tylko po to, by utrzymać ciało w dobrej formie, ale i uregulować pracę wszystkich naszych organów wewnętrznych (włącznie z mózgiem) i utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Na przemiany metaboliczne mają wpływ takie czynniki, jak: wiek, płeć, waga ciała, uwarunkowania genetyczne i hormonalne. Istnieje jednak kilka żelaznych zasad, które wprowadzone w życie, pozytywnie wpływają na metabolizm każdego, niezależnie od płci czy wartości wskazanych na wadze.
Zapomnij o głodówkach!
Dobra wiadomość dla tych, którzy nie znoszą się głodzić. Drakońskie diety wcale nie sprzyjają naszemu metabolizmowi, a odchudzanie wspomagają jedynie pozornie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: podczas ich stosowania ciało chroni się przed wyniszczeniem i przestawia na tryb oszczędzania kalorii.

Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

Dlatego też zwalania tempo uzyskiwania energii z pożywienia, a nastawia się na gromadzenie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zużywa mięśnie i produkuje z nich glukozę. To w prostym tłumaczeniu sprawia, że tam, gdzie mieliśmy mięśnie, zaczyna pojawiać się tłuszcz mający stanowić zapas w razie ekstremalnej sytuacji. My natomiast opornie chudniemy, a do tego czujemy się wykończeni. By przemiana materii pracowała skuteczniej, trzeba zoptymalizowanej, rozsądnej diety, bez wykańczających, ekstremalnych wyzwań. Zamiast więc ograniczać ilości posiłków, należy je zwiększyć. Dobrze jest jeść od pięciu do ośmiu razy w ciągu dnia z obowiązkowym śniadaniem co rano. Oczywiście porcje takich posiłków nie mogą być „królewskie”, czasami będą symboliczne (na przykład owoc z jogurtem na drugie śniadanie). Ważny jest też ich skład. Należy postawić na chudy nabiał, rośliny strączkowe, kapustę, chude mięso, ryby, zupy, jajka, orzechy, pestki i oczywiście warzywa. Z żadne skarby nie wolno się przejadać, dobrze jest też ograniczyć potrawy smażone.
Pij dużo wody

Nie ma dobrej przemiany materii bez odpowiedniego nawadniania. Woda w naturalny sposób rozpuszcza i transportuje składniki odżywcze w organizmie. Każdy z nas powinien wypijać dziennie dwa litry płynów, choć pamiętajmy – to zapotrzebowanie można uzupełniać też wodą zawartą w zupach czy owocach. Organizm, któremu nie dostarczamy wystarczającej dawki wody, spowalnia metabolizm i hamuje odchudzanie. Poza tym jego temperatura spada, przez co tłuszcz zyskuje dodatkowe powody, by się odkładać w niechcianych miejscach. Podstawą w podkręcaniu metabolizmu jest więc butelka wody mineralnej pod ręką.
Nie rezygnuj z tłuszczu

Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

Szkodliwość tłuszczu w procesie przemiany materii to jedynie mit. Tak naprawdę tłuszcz spełnia w naszym organizmie ważne zadanie. Mowa tu przede wszystkim o nienasyconych kwasowych tłuszczowych np. oleju ryb czy oleju lnianym. Tego typu tłuszcze nie odkładają się w komórkach tłuszczowych, za to wspomagają rozpad ich zawartości. Ułatwiają też reakcję na hormon wytwarzany przez tkankę tłuszczową – leptynę. To on wydzielany jest u osób otyłych i z dużą procentową zawartością tkanki tłuszczowej. Powinniśmy zatem na stałe włączyć ryby do naszej diety. Nich goszczą na naszym stole co najmniej trzy razy w tygodniu. To godne zastępstwo dla schabowych.
Pikantnie przyprawiaj

Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

Nie każdy wie, że pikantne przyprawy mają bardzo dobry wpływ na naszą przemianę materii. Do zasad żywieniowych warto więc wprowadzić ostrą paprykę, chili, curry i oczywiście pieprz. Jak to działa? Ostre potrawy poprzez pobudzenie układu nerwowego, przyspieszają spalanie w komórkach tłuszczowych, wpływają bowiem na zużycie energii i tlenu aż o 30%! Choć najbardziej skuteczne w tej dziedzinie są właśnie ostre przyprawy, także i inne naturalne polepszacze smaku mają tę zdolność. Warto więc swoje posiłki posypywać lekką ręką – nie zapominajmy o kolendrze, majeranku, koprze, rozmarynie, bazylii czy cynamonie.
Zbawienne działanie błonnika

Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

To nie tajemnica, że błonnik wspomaga metabolizm. Dawno już zaczęli to wykorzystywać producenci, którzy bez oporów informują konsumentów o wysokiej zawartości błonnika wielkimi napisami na wybranych produktach. Warto byśmy zwracali na nie uwagę i zaufali mocy tego składnika. Podstawowym jego zadaniem jest bowiem pobudzenie układu pokarmowego i przyspieszenie ruchu jelit, dzięki czemu łatwiejsze staje się pozbycie zalegających w organizmie substancji. Błonnik hamuje wchłanianie cukrów i powoduje uczucie sytości. Prócz wielu warzyw możemy go znaleźć w otrębach – dobrze jest mieć je na kuchennym regale i dosypywać do posiłków i jogurtów.
Nie unikniesz ruchu

Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

Mówi się, że optymalna waga to w 70% zasługa dobrej diety, a w 30% ruchu. Ta przewaga odżywiania nie usuwa jednak aktywności fizycznej na margines. Ta bowiem skutecznie wspomaga przemianę materii i o wiele łatwiej pozwala utrzymać wskazówkę wagi na odpowiednim poziomie (nawet przy żywieniowych grzeszkach) lub przesunąć ją w oczekiwanym kierunku. Spalamy nie tylko podczas treningu. Nie każdy wie, że już sama ilość tkanki mięśniowej powoduje przyspieszenie metabolizmu – zatem im więcej mamy mięśni, tym szybciej spalamy kalorie. Co najmniej trzy treningi w tygodniu będą odpowiednim rozwiązaniem dla początkujących w tej dziedzinie adeptów.

Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

Zima to najlepszy czas, by wziąć sprawę w swoje ręce - rozruszać nasz organizm i przemianę materii. Warto bowiem wejść w okres wiosenno-letni z dobrym samopoczuciem, dobrą kondycją, świetną sylwetką i sprawnym metabolizmem. Lato wbrew pozorom nie sprzyja tego typu działaniom – jesteśmy wtedy zbyt nastawieni na rozrywkę, urlop, zabawę, do stylu życia podchodzimy z większą rezerwą. Dzisiaj, schowani w domach i ukryci pod swetrami, mamy szansę nad sobą popracować. Powodzenia!

Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek
Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

2014-01-14 - D. Jędrzejewska

1

Komentarze do:
Jak przyspieszyć metabolizm? - kilka wskazówek

Filipo 2014-07-05 16:33

No u mnie najlepiej się sprawdza dieta, ruch, picie dużej ilości wody. Dietę zamawiam sobie z Fit Diet - inaczej chyba w zyciu bym nie schudł...

Podobne artykuły i galerie