Lifestyle   »   Kosmetyki   »   Kąpiel po męsku - kosmetyki i zasady

Kosmetyki

rss

Kąpiel po męsku - kosmetyki i zasady

2013.11.25//  D. Jędrzejewska
Kontrowersyjnie zabrzmi stwierdzenie, że częsta kąpiel szkodzi, ale poniekąd to prawda. Intensywne, codzienne kąpiele naruszają bowiem lipidową warstwę naskórka, a to sprawia, że skóra staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Czy to oznacza, że powinniśmy ograniczać posiedzenia w wannie i gorące prysznice? Nie do końca. W tym wypadku kluczem będzie dobór odpowiednich, kąpielowych kosmetyków i stosowanie się do kilku zasad.
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady

Kondycja skóry także decyduje o atrakcyjności. Każda z pań woli przytulać się do mężczyzny przyjemnego w dotyku. Źle za to ocierać się w łóżku o pana, którego skóra jest niczym tarka. Sucha skóra sprzyja również wypryskom, które lubią się pojawiać choćby na udach, co nigdy nie wygląda korzystnie. Jest też bardziej podatna na podrażnienia, a uszkodzenia jej warstwy ochronnej sprawiają, że stajemy się bardziej narażeni na grzybice i różnego rodzaju alergie. Na ten stan rzeczy mają wpływ kosmetyki, których używamy do codziennej kąpieli. Już od dziś warto zwracać uwagę nie tylko na ich zapach i konsystencję, ale i skład, bo ten może zarówno nas „wysuszać”, jak i skutecznie nawilżyć.
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady

Czas odstawić mydło
Mydło to zdradliwy kosmetyk, choć wydawałoby się najbardziej podstawowy w każdej łazience. Niegdyś przecież to on wraz z wodą zapewniał całą codzienną higienę, dziś jednak słusznie uznawany jest za nieco przestarzały. Dlaczego? Mydła zarówno w popularnych kostkach, jak i często te w płynie, posiadają w swoim składzie sole kwasów tłuszczowych. Ich pH zasadowe jest za wysokie dla naszej skóry (to waha się między 4,5-5,5), a to ją podrażnia i czyni bardziej suchą. Chociaż obecnie do mydeł dodawane są substancje natłuszczające, nawilżające, a także substancje czynne, np. olej mineralny, by zwiększyć ich łagodność i poprawić właściwości dermatologiczne, to i tak żele sprawdzają się lepiej. Ich skład jest oparty na mniej inwazyjnych substancjach myjących, choć wcale nie tracą przez to na skuteczności. Doskonale radzą sobie z całym brudem zgrormadzonym na skórze i włosach w ciągu całego dnia – efektywnie zmywają sebum wydzielane przez gruczoły łojowe, pot, komórki naskórka, kurz, bakterie i inne zabrudzenia. Zwyciężają więc z mydłem na wszystkich etapach rywalizacji.
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady

Zapach to zatem nie wszystko
Gdy sięgamy po żel pod prysznic, czynnikiem decydującym o jego zakupie przeważnie okazuje się jego zapach. Tymczasem warto zerknąć na etykietkę, poczytać co nieco o kupowanym przez nas produkcie i jego właściwościach, który przecież od teraz będzie towarzyszył nam każdego dnia i codziennie też zapewniał ochronę naszej skórze. Dobry żel to nie tylko składniki myjące, ale i substancje renatłuszczające, czyli takie, które posiadają właściwości odżywiające i łagodzące. Wśród nich warto wspomnieć witaminę B5, która sprawia, że naskórek funkcjonuje tak jak powinien, czyniąc go jednocześnie przyjemne gładkim. Istnieją trzy grupy substancji stosowanych w żelach pod prysznic. Są to:
Substancje oczyszczające. To specjalnie dobrana mieszanka tenzydów. Wśród nich można wymienić sodium laureth sulfate, cocamidopropyl betaine oraz peg-40 hydrogenated castor oil. Wszystkie posiadają działanie odtłuszczające, czyli skutecznie usuwają zanieczyszczenia.
Substancje odbudowujące. Należą do nich: cocamide dea, glycerin, polyquaternium, panthenol. Każdy z nich ma swoje zadanie do wykonania. Cocamide Dea odbudowuje warstwę ochronną naskórka, ale w kosmetykach wolno go stosować wyłącznie w ograniczonej ilości. Glycerin potrafi przeniknąć do naskórka i go nawilżyć. Polyquaternium wygładza skórę i zapobiega świądowi. Natomiast Panthenol, czyli prowitamina B5, działa przeciwzapalne i przyspiesza procesy regeneracji naskórka.
Substancje dodatkowe. Do nich należą zagęstniki i konserwanty, czyli wszystko to, co odpowiada za zapach kosmetyku, jego konsystencję i podnosi komfort jego użytkowania. Alternatywną dla mężczyzn, którzy chcą żyć w duchu ekologii lub mają skłonności do uczuleń, będą oczywiście kosmetyki naturalne, niestety z reguły dużo droższe.
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady

Trudno rozeznać się w obcobrzmiących składnikach kosmetyków, dlatego warto zwracać uwagę na dodatkowe opisy. Wśród żeli znajdziemy kosmetyki nawilżające (dla tych, których skóra już dawno woła o pomoc), do skóry z problemami (czyli takiej, która zmaga się z uczuleniami i wysypkami), relaksujące (których zapachy mają działanie odstresowujące), energetyzujące (takie, które ożywiają i pobudzają), perfumowane (zostawiają na skórze przyjemny zapach), żele-peelingi (do stosowania 2-3 razy w tygodniu, skutecznie usuwają martwe komórki).
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
To, co powinniśmy również mieć na uwadze, wybierając dla siebie kosmetyk – to piana. Pamiętajmy, dobry żel pod prysznic obficie się pieni. Robiąc kosmetyczne zakupy, nie pomylmy również żelu pod prysznic z płynem do kąpieli. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że to dwa różne kosmetyki o zupełnie odmiennych funkcjach. Płynów nie nanosimy bezpośrednio na skórę, ale rozpuszczamy je w wodzie. Preparaty tego typu nie mają też właściwości myjących, za to działają na zmysły i zwiększają komfort mycia. Warto ich jednak używać nie tylko dla przyjemności – płyny pielęgnują skórę, odbudowując jej warstwy ochronne. Obecność substancji zapachowych, pieniących i zmiękczających wodę, sprawia, że kąpiel staje się autentycznym relaksem. Prócz płynu zawsze jednak używajmy żelu.
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady

Prysznic czy wanna?
To dość kluczowe pytanie. Co wybrać, by było zdrowiej? Łagodniejsze dla naszej skóry są jednak prysznice i to nie za gorące. Skutecznie skórę wysuszają natomiast bardzo ciepłe kąpiele. Jeśli ich nadużywamy, nawet odpowiedni żel pod prysznic może okazać się nieskuteczny. Dlatego też warto różnicować kąpiele – czasem korzystać wyłącznie z prysznica, a godzinne taplanie w wannie przeplatać chłodnymi natryskami. Wszystko w trosce o skórę. Pamiętajmy również, by dokładnie spłukiwać żel i pianę, a po samej kąpieli użyć balsamu. Te proste sposoby zapewnią nam gładkość, która spodoba się każdej kobiecie, a mężczyźnie zapewni codzienny komfort.
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady
Kąpiel po męsku ? kosmetyki i zasady

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea



Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kąpiel po męsku - kosmetyki i zasady

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Gry

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Sport

W dziale Kultura



Do góry  //  Lifestyle   »   Kosmetyki   »   Kąpiel po męsku - kosmetyki i zasady