Logo

Manhattan - dzielnica Nowego Jorku uważana za światową stolicę

Manhattan to jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku. Znajdują się tu zarówno liczne atrakcje turystyczne, jak i centrum finansowe - Wall Street. Manhattan jest najdroższą dzielnicą New York City zamieszkiwaną przez ponad 1,6 miliona ludzi - wśród nich bogaci biznesmeni, bankierzy, maklerzy giełdowi, jak i część nowojorskiej bohemy artystycznej - Soho, Tribeca.
Zobacz także: Manhattan - miejsce gdzie żyje się pełną parą »Miasto sprawia wrażenie bardzo zatłoczonego, ze względu na codzienny napływ milionów ludzi dojeżdżających do pracy z innych dzielnic oraz z obszarów podmiejskich oraz turystów. Manhattan umownie dzieli się na 3 części: Downtown, Midtown i Uptown, z Piątą Aleją będącą granicą między częścią wschodnią - East Side, a zachodnią - West Side.

Manhattan Manhattan

Uptown w potocznym znaczeniu nie obejmuje bezpośrednio tereny na północ położonego Harlemu oraz jeszcze wyżej usytuowanych Washington Heights. Nazwy Manhattan używa się często wymiennie z New York lub New York City, ale tym w granicach Manhattanu.

Manhattan Manhattan

To właśnie tu mieszczą się najwspanialsze galerie, muzea i teatry, a także przedstawicielstwa setek firm i banków. Na Wall Street, gdzie w XVIII wieku istniał targ niewolników, dziś znajdują się ważne instytucje w tym Giełda Nowojorska i ratusz miejski.

Obok Wall Street najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Time Square - tu mieszkańcy miasta i turyści witają Nowy Rok, gdy diamentowa kula wystrzeli w górę.

Manhattan Manhattan

Płucami tego wielkiego miasta jest Central Park, założony przez Fredericka Lawa Olmsteda i Galverta Vaux na nieużytkach i moczarach, a na jego budowę zwieziono 10 milionów wagonów kamieni i ziemi. Wokół parku znajdują się hotele i budynki mieszkalne o najwyższym na Manhattanie standardzie no i oczywiście wielkich czynszach.

Manhattan Manhattan

W miarę zasiedlania wyspy nastąpił naturalny podział na mniejsze dzielnice, których nazwy związane były z osiedlającą się ludnością. Little Italy zajmują emigranci z Włoch, powoli wypierani przez rozrastający się Chinatown z ludnością chińską. Lower East Side kiedyś głównie zamieszkany był przez ludność pochodzenia żydowskiego. Każda z dzielnic jest wyjątkowa, w każdej jest wyczuwalny inny mikroklimat narodowościowy.

Manhattan Manhattan

Theatr District - przeprowadzka w 1883 roku Metropolitan Opera House na Brodway przy 40 Ulicy pociągnęła za sobą liczne teatry i restauracje. W latach dwudziestych kiedy pojawiły się kina i ich świetlne reklamy, ulicę nazywano "Wielką Białą Drogą".

Manhattan Manhattan

Rockefeller Center - to pierwszy na świecie kompleks architektoniczny z biurami, sklepami, lokalami rozrywkowymi, restauracjami i ogrodami. Empire State Building - symbol miasta oddany w 1931 roku. Z tarasami widokowymi na 86 i 102 piętrze skąd można podziwiać panoramę Nowego Jorku. Budynek był przystosowany do cumowania zeppelinów.

Intrepid Sea-Air-Space Museum
- mieści się na lotniskowcu Intrepid z czasów II wojny światowej. Ekspozycje pokazują dzieje lotnictwa, badań oceanicznych oraz rakiet przyszłości.

Manhattan Manhattan

Siedziba ONZ - obecnie organizacja zrzesza ponad 180 krajów, do jej celów należy obrona prawa samostanowienia narodów. Do zbudowania siedziby powołano dwunastoosobową międzynarodową komisję.

Manhattan Manhattan
Manhattan Manhattan

2010-09-21 - I. Rupa

0

Komentarze do:
Manhattan - dzielnica Nowego Jorku uważana za światową stolicę

Podobne artykuły i galerie