Logo

Masz problemy ze snem? Oto możliwe powody

Rzadko udaje Ci się porządnie wyspać? Miewasz ekstremalne problemy z zasypianiem, ciągle budzisz się w nocy albo w ogóle nie możesz spać? Przyczyną może być stan zdrowia. Istnieją pewne dolegliwości somatyczne i mentalne, które mogą prowadzić do zburzeń snu. Gdy natomiast organizm cierpi na jego niedobór, rośnie ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, które mogą jeszcze bardziej skomplikować sprawy zdrowotne. Przedstawiamy 4 najpopularniejsze choroby, które mogą obniżać jakość snu, a nawet powodować przewlekłą bezsenność.

Problemy ze snem - powody Problemy ze snem - powody

Choroby tarczycy
Nadczynność tarczycy może poważnie zaburzać sen, ponieważ powoduje nadmierną stymulację układu nerwowego. Inne częste objawy nadczynnej tarczycy to nocne poty, drżenie ciała, szybkie bicie serca i ogólne uczucie niepokoju. Według specjalistów, istnieje ryzyko, że nawet ok. 50% chorych na nadczynność tarczycy nie ma pojęcia o swojej dolegliwości. Jeśli więc masz problemy ze snem i towarzyszą Ci któreś ze wspomnianych objawów, koniecznie wykonaj badanie krwi – to jedyny skuteczny sposób wykrycia choroby.

Problemy ze snem - powody Problemy ze snem - powody

Depresja
Osoby cierpiące na depresję mają skłonność do skomplikowanych zaburzeń snu. Istota problemu tkwi w tym, że nie tylko depresja może prowadzić do problemów ze snem, ale też zaburzenia snu mogą prowadzić do depresji. Przerwanie tego błędnego koła bywa niezwykle trudne. Tym bardziej że nigdy nie wiadomo, czy depresja przyniesie ze sobą kłopoty ze snem, czy może to problem ze snem zapowiada depresję. Warto jednak wiedzieć, że bezsenność zdecydowanie należy leczyć, choćby dlatego, że chorujący na nią ludzie są 10-krotnie bardziej narażeni na depresję niż ci, którzy się wysypiają.

Choroby nerek
Uszkodzone nerki mają obniżoną zdolność filtrowania płynów z organizmu i trudniej utrzymują równowagę wodno-elektrolitową. W związku z tym, produkty przemiany materii, zamiast ulec wydaleniu, mogą zbierać się we krwi powodując bezsenność i prowadząc do wystąpienia zespołu niespokojnych nóg. Czynnikami zwiększającymi ryzyko chorób nerek są wysokie ciśnienie i cukrzyca, dlatego warto regularnie wykonywać badania krwi i moczu, by wiedzieć, czy należy się do grupy ryzyka i by odpowiednio wcześnie rozpocząć ewentualne leczenie.

Problemy ze snem - powody Problemy ze snem - powody

Choroba Parkinsona
Zaburzenia snu to częsta dolegliwość towarzysząca chorobie Parkinsona. Nie trudno się domyślić, że za trudności z efektywnym, nocnym odpoczynkiem odpowiadają drżenia i mimowolne ruchy kończyn. Co więcej, wielu pacjentów biorących leki spowalniające rozwój tej choroby, uskarża się na nawracające koszmary senne. Do najczęstszych objawów rozwijającej się choroby Parkinsona należą trzęsące się kończyny, nagła zmiana pisma, utrata węchu lub problemy z poruszaniem się.

Problemy ze snem - powody Problemy ze snem - powody

Na szczęście, w ogromnej liczbie przypadków problemy ze snem to jedynie efekt zbyt dużego stresu, więc wcale nie powinieneś wpadać w panikę! Przede wszystkim postaraj się zrelaksować przed zaśnięciem. Przed snem warto posłuchać spokojnej muzyki albo przeczytać książkę. To pomoże wyrzucić z myśli problemy dnia codziennego i oczyścić mózg przed nocą. Pamiętaj też o odpowiednim odżywianiu – nie jedz przed snem ciężkich potraw ani nie pij napojów zawierających kofeinę lub teinę.

Problemy ze snem - powody Problemy ze snem - powody
Problemy ze snem - powody Problemy ze snem - powody Problemy ze snem - powody Problemy ze snem - powody Problemy ze snem - powody

2016-04-05 - S. Sikorska

0

Komentarze do:
Masz problemy ze snem? Oto możliwe powody

Podobne artykuły i galerie