Lifestyle   »   Męskie używki   »   Miód pitny - przysmak pana Zagłoby

Męskie używki

rss

Miód pitny - przysmak pana Zagłoby

2010.07.27//  I. Rupa
Choć miód pitny nie jest wyłącznie słowiańską specjalnością, to właśnie nasi przodkowie doszli do prawdziwej perfekcji w jego przyrządzaniu. Prawdopodobnie aromatyczny miód był pierwszym napojem alkoholowym, który spożywano na ziemiach polskich.

Prawdopodobnie pierwsze miody pitne odbiegały smakiem od znanych dzisiaj trunków – były mocno wytrawne i lekko kwaśne, sporządzano je bowiem przy użyciu naturalnych drożdży, a ich moc rzadko kiedy przekraczała 10%.
Miód pitny Miód pitny
Miód pitny Miód pitny
Miód pitny Miód pitny

Dziś, podobnie jak setki lat temu, miód pitny uzyskuje się poprzez fermentację rozcieńczonego wodą miodu pszczelego, czyli tzw. brzeczki miodowej. Może ona zawierać wyłącznie miód i wodę, można także zaprawiać ją dodatkowo ziołami, sokami owocowymi, korzeniami, a nawet chmielem. W zależności od sposobu przygotowania wyróżnia się miody sycone, czyli warzone oraz miody niesycone.
Miód pitny Miód pitny
Miód pitny Miód pitny
Miód pitny Miód pitny

Jeśli miód rozpuszcza się w zimnej lub letniej wodzie, a następnie poddaje fermentacji, mamy wówczas do czynienia z miodem niesyconym, który charakteryzującym się mocnym i pięknym aromatem, ale podatnym w czasie fermentacji na zanieczyszczenia drobnoustrojami. Z tego powodu znacznie częściej wytwarza się dziś miody sycone. Wówczas otrzymaną po rozpuszczeniu miodu w ciepłej wodzie brzeczkę gotuje się i dopiero potem poddaje fermentacji.
Miód pitny Miód pitny
Miód pitny Miód pitny
Miód pitny Miód pitny

Do czasów dzisiejszych przetrwał także tradycyjny, znany już w czasach Polski szlacheckiej, podział miodów pitnych na półtoraki, dwójniaki, trójniaki i czwórniaki. Dzisiaj półtorakiem określa się miód otrzymany z brzeczki, w której skład wszedł 1 l miodu i 0,5 l wody.
Analogicznie - dwójniak to miód pitny, który powstał z 1 l wody i 1 l miodu, trójniak – z 1 l miodu i 2 l wody, a czwórniak – z 1 l miodu oraz 3 l wody.
Miód pitny Miód pitny
Miód pitny Miód pitny
Miód pitny Miód pitny

Trójniaki i czwórniaki są miodami wytrawnymi, o mniejszej zawartości cukru. Nadają się do spożycia już po kilku miesiącach lub roku leżakowania. Z kolei dwójniaki i półtoraki to trunki słodkie lub deserowe, wymagające długotrwałej fermentacji i kilkuletniego leżakowania – dwójniaki powinny leżakować od 2 do 4 lat, a niektóre półtoraki poddawane są leżakowaniu trwającemu nawet 10 lat.

Obecnie kilku spośród kilkudziesięciu polskich producentów miodów pitnych - najbardziej znani z nich to lubelski Apis, poznański Nektar Polska, Sądecki Bartnik oraz przedsiębiorstwo Pasieka - eksportuje część swoich trunków, choć miód to produkt przeznaczony dla specyficznego odbiorcy, a jego roczna produkcja nie przekracza nawet 1 miliona.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Zwiedzanie okolic jeziora Salton Sea

Źródło: miodypitne.info.pl


Wpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Miód pitny - przysmak pana Zagłoby

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...


Do góry  //  Lifestyle   »   Męskie używki   »   Miód pitny - przysmak pana Zagłoby