Logo

Mity na temat bezpłodności czyli o męskiej amunicji

Bardzo często, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko, winą obarczana jest kobieta. Rzeczywistość jednak pokazuje, że problemy z bezpłodnością rozdzielają się równomiernie między obie płcie. Wynika więc z tego, że nasza wiedza na ten temat jest dość ograniczona. Jakie są więc najpopularniejsze mity dotyczące bezpłodności, o których powinniśmy zapomnieć?

Zdrowie - popularne mity na temat bezpłodności Zdrowie - popularne mity na temat bezpłodności

Codzienny seks zwiększa szansę na zapłodnienie
Nie każdy dzień jest odpowiedni na zajście w ciążę. Jeśli o tym nie wiedzieliście, zapraszamy do króciutkiej lekcji biologii. Otóż w organizmie kobiety wciąż odbywa się powtarzalny proces zwany cyklem menstruacyjnym. Występują w nim dni płodne i niepłodne, więc jak łatwo się domyślić – niektóre etapy cyklu nie pozwalają na zapłodnienie. Generalnie najlepszy czas na ciąże jest od 11 do 17 dnia cyklu menstruacyjnego. Należy wciąż jeszcze pod uwagę, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 72 godziny. Tak więc podsumowując codzienne uprawianie seksu nie zwiększa szansy na zapłodnienie. Nie zapominajmy jednak o przyjemności jaką nam dostarcza, dlatego nie warto się ograniczać. Zwłaszcza, że wyniki niektórych badań wykazują, że codzienny seks może poprawić jakość spermy.
Przeczytaj także: Seks uzdrawia i przedłuża życie »Mężczyźni nie mają cyklu płodności
Choć oczywiście nie posiadamy takiego cyklu jak kobiety, to nasza płodność również nie jest taka sama każdego dnia. Na przykład zimą liczba plemników jest zdecydowanie większa niż latem. To dlatego, że ich produkcja rośnie, gdy otaczają nas niższe temperatury. Pora dnia również ma t znaczenie. Rano, gdy poziom naszych hormonów jest wysoki, posiadamy również większą liczbę „małych żołnierzy”.

Zdrowie - popularne mity na temat bezpłodności Zdrowie - popularne mity na temat bezpłodności

Rower nie wpływa na płodność
Mówiąc o ogromnej roli aktywnego trybu życia, często poleca się jeżdżenie na rowerze. Nie zaznacza się jednak przy tym, że może to być przyczyną negatywnych skutków w organizmach mężczyzn. Otóż trzydziestominutowa przejażdżka – zwłaszcza, gdy mamy na sobie obcisłe spodenki – podnosi temperaturę moszny, co obniża tymczasowo naszą płodność. Niewskazane są również częste wizyty w jacuzzi lub saunie. Ogólnie rzecz biorąc wyższa temperatura nie jest przyjacielem męskiej płodności. Nawet siedząc z laptopem na kolanach, powinniśmy co jakiś czas zrobić przerwę i przejść się po mieszkaniu.

Lubrykanty, a ciąża
Zmniejszają one tarcie dzięki czemu przyjemność z seksu jest zdecydowanie większa. Czy mają one jednak jakiś związek z płodnością? Okazuje się, że tak. Jednym z możliwych skutków jest zakłócanie ruchliwości plemników. W dodatku niektóre ze składników lubrykantów mogą osłabiać kondycję naszych „żołnierzy”. Dlatego jeśli staracie się o ciążę, warto wszystkie nawilżacze odłożyć na bok.
Przeczytaj także: Przedwczesny wytrysk w liczbach. Strzelasz za szybko żołnierzu? »Tylko nadwaga ma wpływ na plemniki
Dużo ludzi wie, że otyłość może mieć wpływ na produkcję spermy. Natomiast mniej znanym faktem jest to, że za mała waga również nie działa na naszą korzyść. W 2008 roku w Barcelonie na konferencji Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii ujawniono badania, według których mężczyźni z optymalnym (od 20 do 25) wskaźnikiem BMI mieli wyższy poziom zdrowych plemników niż ludzie z nadwagą lub niedowagą.

Zdrowie - popularne mity na temat bezpłodności Zdrowie - popularne mity na temat bezpłodności
Zdrowie - popularne mity na temat bezpłodności Zdrowie - popularne mity na temat bezpłodności Zdrowie - popularne mity na temat bezpłodności

2012-06-18 - D. Kwiecień

1

Komentarze do:
Mity na temat bezpłodności czyli o męskiej amunicji

darioman 2017-02-22 14:45

Panowie, wielu z nas nie wie albo nie mówi o tym, że juz na etapie "starania się o dziecko" warto się wspomagać! Nam-facetom w przygotowaniach pomoże Permen Repro.

Podobne artykuły i galerie