Logo

Mózg - co jeść, żeby go pobudzić?

Lato zmierzcha. Już wkrótce wszyscy wrócimy do stałego rytmu pracy – bez bujania w obłokach i słonecznego relaksu. Jesień to czas, w którym na nowo trzeba pobudzić mózgi do wytężonej aktywności, rozruszać je, wejść na wyższe obroty. Powrót do dawnej aktywności po wakacyjnych szaleństwach wcale nie jest łatwy. Jeszcze przez pewien czas będziemy żyli wspomnieniami, z niechęcią przyglądając się nudzie codziennej egzystencji. Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby, by pobudzić mózg do działania? Owszem, jednym z nich jest dobrze skonstruowana dieta. Mamy dla was listę produktów, które skutecznie stymulują mózg i wzywają go do pracy.
Produkty z pełnego ziarna

Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić?

Neurony potrzebują energii. Gdzie mogą ją znaleźć? Najlepiej w glukozie. To ona w dużej mierze motywuje nasz mózg do działania. Bez glukozy zwykle jesteśmy ociężali, ospali również umysłowo. Kiepskim sposobem będzie stymulacja mózgu za pomocą słodyczy i innych produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Dlaczego? Cukry proste, choć zwykle dają szybki zastrzyk energii, działają jedynie przez chwilę. Euforia po zjedzeniu batona trwa parę minut, później poziom energii gwałtownie spada, a my wracamy do stanu sprzed radosnej konsumpcji. Warto również zauważyć, że nasz organizm ma skłonność do uodparniania się na insulinę, co stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia. O odpowiednią ilość glukozy w organizmie warto więc dbać, spożywając przede wszystkim produkty niskim indeksie glikemicznym. Świetnie sprawdzą się tu: makaron pełnoziarnisty, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż oraz owsianka.
Tłuszcze (zdrowe!)

Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić?

Nie każdy wie, że do szczęścia potrzebujemy również tłuszczu. Tak jak my łaknie go również nasz mózg, który sam w 60 procentach jest z niego zbudowany. Gdy naszemu organizmowi brakuje świeżej dostawy tłuszczu, skłaniamy się ku depresyjnym stanom, zwalniają nasze procesy myślowe, stajemy się mniej energiczni. Oczywiście nie każdy rodzaj tłuszczu jest dla naszego zdrowia wskazany. Najlepiej sprawdzą się tu nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawarte są one między innymi w owocach awokado, rybach, oliwie z oliwek czy orzechach.
Czerwone owoce i warzywa

By myśleć szybciej i bardziej efektywnie, dobrze będzie wzbogacić swoją dietę o czerwień. Konkretnie mowa tu o czerwieni zawartej w owocach i warzywach. Te bowiem zawierają tak zwany likopen, czyli silny antyoksydant. Do jego specjalnych supermocy należy skuteczna ochrona mózgu i poprawa jego funkcjonowania, a także spowolnienie procesów starzenia. Ten przydatny składnik w pierwszej kolejności znajdziemy oczywiście w pomidorach. Uwaga! Warto również jeść pomidory z puszki i ketchup. Wśród owoców królami likopenu są grejpfruty i arbuzy.
Ciemna czekolada

Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić?

Coś dla łasuchów! Ale umiarkowanych. Nie każdy z nas przepada za czarną odmianą czekolady, ale warto się do niej przekonać. Przyzwyczajenie się do jej gorzkiego smaku to tylko kwestia czasu, a za to ile korzyści! Zawarte w gorzkiej czekoladzie składniki usprawniają procesy umysłowe, sprzyjają koncentracji, sprawiają, że stajemy się bardziej spostrzegawczy, a także spokojniejsi. Kakao, które w dużej ilości znajdziemy właśnie w czekoladzie, usprawnia funkcjonowanie naczyń krwionośnych w mózgu. Uwaga! Wspomniane właściwości posiada wyłącznie czekolada wysokiej jakości.
Owoce morza

Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić?

Nigdy nie byłeś do nich przekonany? A może warto wyrobić sobie na ich temat lepsze zdanie? Owoce morza to bardzo zdrowe rarytasy. Zawierają sporo cynku, który z całą mocną oddziałuje na nasz mózg i usprawnia procesy myślowe. Sprzyja również zapamiętywaniu. Sporymi pokładami cynku w swoim składzie mogą się pochwalić choćby ostrygi, które (uwaga! uwaga!), z tego samego powodu uważane są również za skuteczne afrodyzjaki. Zajadając się owocami morza, możesz więc usmażyć dwie pieczenie na jednym ogniu – rozpalić zmysły i pogonić mózg.
Borówki amerykańskie

Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić?

Często można je spotkać zapakowane w plastikowe pudełeczka w supermarketach. Nie są drogie, a bardzo wartościowe. Wpływają na naszą zdolność zapamiętywania, szczególnie na pamięć krótkotrwałą. Zaledwie niewielka garstka borówek spożywana co kilka dni polepsza procesy zachodzące w mózgu. Borówki można spożywać z jogurtem lub kefirem – idealna przekąska na drugie śniadanie lub podwieczorek.
Witamina B

Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić?

Nasz mózgi łakną witaminy B. Ta bowiem skutecznie obniża poziom homocysteiny w naszym organizmie, składnika odpowiedzialnego nie tylko za schorzenia układu sercowo-naczyniowego, na czele z zawałami, ale również rozwój zaburzeń funkcji poznawczych, w skrajnych przypadkach choroby Alzheimera. Pokłady witaminy B znajdziemy w chudym mięsie, rybach i bananach.

Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić?

Jesteś tym, co jesz – mówi stare porzekadło. Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu (lub przez całe życie) bagatelizować tę stara prawdę. Tymczasem nawet drobne zmiany w diecie mogą mieć wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym… również naszego mózgu.

Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić?
Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić? Mózg ? co jeść, żeby go pobudzić?

2014-08-24 - D. Jędrzejewska

1

Komentarze do:
Mózg - co jeść, żeby go pobudzić?

marika 2014-09-14 08:54

Więcej likopenu zawierają pmidory przetworzone niż te świeże, ale zamiast pomidorów z puszki, lepiej zrobić sobie w domu przeciery pomidorowe (sezon trwa!). Są też inne metody dbania o mózg. Ja ćwiczę jogę, jeżdżę na rowerze, gram wspecjalne gry usprawniające pamięć i koncentrację (brainmax), a anwet zaczęłam się uczyć grać w szachy. Ostatnio czytałam również, że taniec poprawia pamięći orientację przestrzenną.

Podobne artykuły i galerie