Logo

Opalaj się bezpiecznie czyli to, co powinieneś wiedzieć o kąpielach słonecznych

Podczas, gdy na początku maja pogoda zaskoczyła nas śniegiem, ostatnie dni były typowo letnie. Na dodatek sezon wakacyjny jest już o krok, a my nie ograniczamy się tylko do wypoczynku w Polsce. Nocne imprezy, a podczas dnia opalanie się, pływanie i uprawianie sportów na plaży – to wszystko na co czekamy przez cały rok. Warto jednak nie popadać całkowicie w szaleństwo zabawy i pamiętać o zdrowiu. Zwłaszcza, że słońce może nam bardzo zaszkodzić.

Faktem jest, że mamy słabość do opalania. Stąd ogromna popularność solariów i tłumy wylegających się ludzi nad wodą. Ciemniejszy kolor skóry uznawany jest przez społeczeństwo za seksowny i nadający uroku. Na czym polega opalanie z perspektywy biologicznej? Gdy wygrzewamy się na słońcu, a do naszej skóry docierają promienie UV, komórki zwane melanocytami zaczynają produkować melatoninę. Im więcej tej substancji, tym nasza karnacja staje się ciemniejsza.

Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie

Rozróżnia się sześć podstawowych typów karnacji. Dobrze jest określić, do której grupy należymy by wiedzieć jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami ekspozycji skóry na słońcu.

  • Pierwszy typ to skóra bardzo biała. Osoby o takiej karnacji zazwyczaj mają niebieskie lub zielone oczy. Przy takiej skórze nie powinno się opalać w ogóle, albo ograniczyć to do minimum. Najlepiej jednak będzie skonsultować się z dermatologiem, by znaleźć jakieś rozsądne rozwiązanie tego problemu.
  • Typ drugi to skóra nieco ciemniejsza, niż poprzedniego typu, ale nadal można ją określić jako bladą. Jest bardzo narażona na „spalenie” przez słońce. W tym wypadku należy bardzo ostrożnie się opalać i używać kremów z wysokim filtrem.
  • Trzeci typ jest najbardziej optymalny. Skóra dobrze reaguje na słońce, ale również może ulec „spaleniu”, gdy przesadzimy ze słońcem.
  • Typ czwarty to ciemna karnacja, zazwyczaj z brązowymi oczami i ciemnymi włosami. Ryzyko oparzenia słonecznego jest minimalne.
  • Typem piątym możemy określić mieszkańców Ameryki Południowej. Mają oni bardzo niskie ryzyko zachorowania na raka skóry.
  • Szósty typ to mieszkańcy Afryki, u których rak skóry jest wyjątkowo rzadką chorobą.

Przygotowując się do wyjazdu na wakacje kupujemy również kremy z filtrem. Charakteryzują się one różnymi liczbami określającymi współczynnik SPF. Co one oznaczają? Współczynnik SPF określa jak długo możemy wystawiać nasze ciała na promienie słoneczne. Osoby z karnacją typu drugiego mogą zazwyczaj przebywać na słońcu bez ochrony przez około 10 minut. Jeśli pomnożymy ten czas przez współczynnik SPF, otrzymany wynik powie nam jak długo możemy się opalać. Tak więc krem z SPF 30 użyty przez osobę z drugim typem karnacji, może przebywać na słońcu przez 300 minut.

Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie

Nie oznacza to jednak, że wystarczy się raz posmarować i możemy przez 5 godzin non stop się opalać. Krem powinniśmy zastosować około 15 minut przed rozpoczęciem opalania i następnie po kwadransie od chwili, gdy wystawiliśmy się na promienie słoneczne. Jak jednak wiadomo wygrzewanie się na słońcu powoduje pocenie. Dodatkowo nie ograniczamy się przecież tylko do opalania, ale również pływamy i jesteśmy w ruchu. To wszystko wpływa na „niszczenie się” warstwy kremu na naszej skórze i co jakiś czas powinniśmy dla bezpieczeństwa dodatkowo się smarować.

Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie

Krem jednak nie ochroni naszych oczu i głowy. Okulary przeciwsłoneczne i czapka powinny zmniejszyć złe działanie słońca na nasz organizm. Dodatkowo warto jest robić sobie przerwy by udać się w cień i ochłonąć.

Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie
Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie Bezpieczne opalanie - zadbaj o zdrowie

2011-06-03 - D. Kwiecień

0

Komentarze do:
Opalaj się bezpiecznie czyli to, co powinieneś wiedzieć o kąpielach słonecznych

Podobne artykuły i galerie