Logo

Palenie fajki - elegancja i styl

Z czym kojarzy nam się palenie fajki? Z pięknym aromatem, gęstymi kłębami dymu, chwilą zadumy i refleksji... Palenie fajki to bardzo elegancki i stylowy sposób zażywania tytoniu, w którym nie ma miejsca na pośpiech czy nieuwagę. Trzeba zdać sobie z tego sprawę, w przeciwnym razie – jeżeli zdecydujemy się na zakup fajki – szybko wyląduje ona na dnie szafy i będziemy przekonani, że ten wydatek to była kompletna porażka.

Palenie fajki

Fajka – trudna kochanka
Mamy w stosunku do fajki ogromne oczekiwania. Ma natychmiast dać nam zapachowy i smakowy orgazm, ulec nam łatwo, nie stawiać oporu. Tymczasem to błąd, który popełnia wielu niedoświadczonych mężczyzn i który sprawia, że zamiast fantastycznej przyjemności otrzymujemy gorycz rozczarowania. Do fajki należy podejść cierpliwie, z ciekawością i gotowością do nie do końca udanych pierwszych randek. Zrezygnować z podekscytowania, chęci szybkiego i błogiego efektu. Musimy się odpowiednio przygotować. Co wybrać na początek? Jest tyle rodzajów fajek i tytoniu, że wybór byle czego, pierwszego z brzegu towaru, może okazać się strzałem w stopę. Jak odnaleźć się w tym świecie i trafić z zakupem?

Palenie fajki Palenie fajki

Zacznijmy od fajki. Początkujący fajczarz powinien zdecydować się na fajkę średniej klasy, wykonanej z wrzośca – szkoda od razu wykładać dużo, jeżeli stwierdzimy, że to jednak nie dla nas; tanie fajki zaś to pewny sposób na wyrzucenie pieniędzy. Model, który wybierzemy, powinien spełniać kilka warunków: fajka powinna mieć grubą główkę, co sprawi, że trudniej będzie ją początkującemu przepalić; kanał dymowy powinien być nawiercony około 1 mm nad dnem paleniska i przebiegać idealnie środkiem cybucha; posiadać miejsce na filtr, który pomoże ci uniknąć zaciągnięcia się popiołem, pochłania też wilgoć i w pewnym stopniu nikotynę oraz substancje smoliste; wreszcie – nie powinna być lakierowana, a woskowana. Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze fajki jest też to... jak z nią wyglądamy. Nie z każdą fajką będzie nam do twarzy. Jeśli chodzi o rozmiary: zewnętrzna średnica główki powinna mieć ok. 35 mm, wewnętrzna między 18 a 21 mm, wysokość główki do 45 mm. Długość całkowita, wraz z ustnikiem powinna wynosić 14-18 cm.

Esencją palenia fajki jest oczywiście tytoń. Który wybrać jako pierwszy? Przede wszystkim, powinniśmy się zdecydować na niearomatyzowane mieszanki. Nie pozostawiają one po sobie intensywnego zapachu, a podczas pierwszych rozpaleń fajka będzie się opalała i zbyt mocny aromat tytoniu sprawi, że będzie on wyczuwalny jeszcze długo potem. Zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś tytoniu, musimy zadać sobie pytanie czego od niego oczekujemy – jakich smaków i zapachów, czy ma być łagodny czy mocny – a następnie poprosić sprzedawce o taki, który będzie najbliższy tej charakterystyce. Docelowo do każdego typu tytoniu, fajczarz powinien posiadać osobną fajkę, ale to na razie melodia przyszłości.
Poza fajką i tytoniem będziemy potrzebowali również: wyciorów, filtrów i niezbędnika.

Palenie fajki Palenie fajki

Jak palić fajkę?
Sztuka palenia fajki to materiał na całą książkę, albo przynajmniej osoby, długi artykuł, dlatego tutaj tylko zasygnalizujemy pewne istotne rzeczy.
Po pierwsze, fajka musi odpoczywać przynajmniej dobę, w przeciwnym wypadku szybko ulegnie zniszczeniu i zasmrodzeniu. Jeżeli chcesz palić więcej, musisz kupić więcej fajek.
Po drugie, każda nowa fajka musi na początku zostać „opalona”. Chodzi o wytworzenie tzw. nagaru, czyli osadu spalonego tytoniu i spalonego drewna, który będzie chronił fajkę przed dalszym zwęglaniem i absorbował nadmiar wilgoci. Podstawową zasadą opalania jest powolne, delikatne spalanie tytoniu, początkowo wypełniającego 1/3, potem 1/2, a na końcu całą objętość fajki.

Palenie fajki Palenie fajki

Po trzecie, umiejętne nabicie fajki ma duże znaczenie dla prawidłowego palenia. Istnieje kilka metod nabijania fajki, można na przykład nakładać tytoń warstwowo: pierwszą warstwę na samym dole układamy najluźniej, drugą warstwę ubijemy nieco mocniej, zaś trzecią ubijamy jeszcze mocniej, cały czas pamiętając by tytoń nakładać w miarę spiralnie.

Palenie fajki Palenie fajki

Po czwarte, fajkę palimy niespiesznie i delikatnie. Pociągnięcia dymu powinny jedynie utrzymywać żar tytoniu, a nie rozgrzewać główkę do czerwoności. Tytoń powinien być spalany jak najwolniej. Dymem nie należy się zaciągać.
Po piąte wreszcie, higiena. Gdy fajka ostygnie, wysypujemy z niej tytoń, rozkręcamy i bardzo dokładnie czyścimy resztki spalonego popiołu za pomocą wyciorów oraz papierowego ręcznika.

Palenie fajki Palenie fajki

Odpowiednie przygotowanie się i podejście do fajki pozwolą nam czerpać z niej nieopisaną radość i przyjemność. Tylko uwaga! Kiedy już wnikniemy do tego świata, trudno będzie się nam z niego uwolnić...

Palenie fajki Palenie fajki
Palenie fajki Palenie fajki Palenie fajki Palenie fajki Palenie fajki

2013-01-16 - J. Grygiel

0

Komentarze do:
Palenie fajki - elegancja i styl

Podobne artykuły i galerie