Logo

Podjadanie - dlaczego ciągle to robisz?

Podjadanie – to jedna z tych uciążliwych czynności, które przeszkadzają ci w doprowadzeniu swojej wagi do porządku. Mimo że przed chwilą zjadłeś sycący obiad, wciąż masz ochotę jeszcze czymś zapełnić żołądek. Nie możesz się opamiętać, nieustannie napełniając się drobniejszymi i większymi przekąskami. Skąd u ciebie ten wilczy apetyt? Dlaczego nie potrafisz go zaspokoić? Jak się z nim uporać i skończyć wreszcie z tym denerwującym obżarstwem?
Nie jesz śniadań

Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz?

Jedną z najpopularniejszych przyczyn całodziennego wilczego głodu jest bagatelizowanie śniadań. Dietetycy od dawna powtarzają: śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia! I nie jest to czcze gadanie. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Cambridge, osoby, które spożywały na śniadanie jedynie 300 kcal, były zdolne w tym samym okresie czasu przytyć nawet dwukrotność tego, co przybierały osoby jedzące dwa razy bardziej obfite poranne posiłki. Skąd ta tendencja? Solidne, pełnowartościowe i bogate śniadanie już na starcie dnia zapewnia solidny skok insuliny i porządną dawkę energii, zmniejszając jednocześnie chęć na jedzenie w ciągu całego dnia. Często zupełnie niesłusznie wydaje nam się, że jeżeli uszczuplimy codzienny jadłospis o ten pierwszy posiłek (którego po prostu nie chce nam się jeść), szybciej stracimy na wadze. To mit! Szczególnie, że śniadanie to jedyny posiłek, który jesteśmy w stanie w całości spalić w ciągu dnia. Nie musimy się więc go obawiać. Jeśli więc zamierzamy skończyć z podjadaniem, powinniśmy zamienić wieczorną żywieniową fiestę, na poranne uczty.
Jesz śmieciowe obiady

Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz?

Fast foody i żywność przetworzona tylko pozornie zapewnia sytość w żołądku. Po napchanym konserwantami, spulchniaczami, smażonym jedzeniu szybko robimy się głodni. Dlaczego? Zawarte w takim jedzeniu cukry proste błyskawicznie przedostają się do krwi. Na ten gwałtowny wzrost poziomu glukozy reaguje trzustka, „wypluwając” spore ilości insuliny – hormonu, który sprawia, że cukier wnika do komórek. Nagle glukozy robi się w naszym organizmie za mało, więc ten dopomina się o dodatkowe jej porcje. Z kolei nasza reakcja jest łatwa do przewidzenia: znowu biegniemy do lodówki. Pełnowartościowe, zróżnicowane jedzenie wydaje się fanom fast foodów mniej atrakcyjne. Warto jednak się przekonać –zawierając znacznie mniejszą ilość kalorii, to właśnie ono na dłużej utrzymuje w nas uczucie sytości. A przecież potrafi być pyszne!
Nie jesz warzyw

Warzywa to doskonały sposób na zapobieganie ustawicznemu głodowi. Te bowiem nie tylko są bogate w witaminy i kwas foliowy, regulują poziom insuliny i są zdrowe – są też mało kaloryczne, a potrafią sycić. Wzbogacając dietę o solidną ilość warzyw, oszukujemy głód. Gdy ten natomiast już nas dopada, można go minimalizować właśnie warzywami, nie obawiając się przy tym, że znowu przybierzemy na wadze. Warzywa są lekkie, mało kaloryczne i wybitnie zdrowe.
Nie pijesz wody

Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz?

Woda jest często niedoceniana, a przecież ma same zalety. I to gigantyczne! Nie każdy wie, że odwodnienie wywołuje w nas podobną reakcję do głodu. Z kolei spożywając w ciągu dnia jej duże ilości, nieustannie napełniamy żołądek, oszukując go nieco i zapobiegając nieprzyjemnemu ssaniu w brzuchu. Gdy tuż po spożyciu posiłku nadal czujesz się głodny, zamiast sięgać po dokładkę, wypij dwie szklanki wody – nieprzyjemne uczucie powinno zniknąć. Wodę warto pić nie tylko po jedzeniu, ale również przed. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że spałaszujemy wtedy mniejszą porcję. Poza tym woda doskonale sprzyja odchudzaniu – więcej zalet chyba nie trzeba przytaczać, by się do niej przekonać.
Masz słabość do słodkiego

Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz?

Cukier uzależnia. Jeśli jesteś fanem czekolady i batonów, możesz być pewien, że jedząc je regularnie, wkrótce zwiększysz dawkę ich spożywania. Słodycze powodują podwyższenie poziomu serotoniny i dopaminy, czyli hormonów wywołujących uczucie szczęścia. Organizm bardzo to lubi, dlatego z czasem przyzwyczaja się do pierwszych dawek, po niedługim czasie domagając się ich zwiększenia. Amatorzy słodkiego często mają ten sam problem – nie mogą się opamiętać, podjadając między posiłkami czekoladki, ciasteczka i inne dobrodziejstwa. Wtedy z reguły przydaje się narzucony samemu sobie odwyk.
Nie ruszasz się

Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz?

Mogłoby się wydawać, że ruch zwiększa apetyt. Jest jednak zupełnie odwrotnie. Ruszając się regularnie i włączając sport do naszego codziennego trybu życia, równocześnie zmniejszymy dawki jedzenia. Wysportowany organizm wie, ile i czego potrzebuje do szczęścia. Nie ma ochoty na większe dawki niż zalecane, nie toleruje objadania się, nie daje się ponieść chwili. Mało który regularnie uprawiający zdrowy mężczyzna cierpi na dokuczliwe problemy z nieokiełznanym podjadaniem.
Ciągle się nudzisz

Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz?

Nuda. Jakże często to ona prowadzi nas do lodówki. Siedząc na tyłku w mieszkaniu i zastanawiając się, co by tu ze sobą zrobić to krótka droga do beztroskiego podjadania. Jednym z najlepszych sposobów na walkę z tylko pozornym, wilczym głodem, jest więc jakieś hobby lub inne, rozwijające i angażujące zajęcie. Nie pozwalajmy sobie na nudę, bądźmy zajęci, wtedy zapomnimy o kuszących przekąskach.

Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz?

Ograniczenie podjadania to pierwszy krok do zdrowej i ustabilizowanej diety. Choć wydaje się ono nieszkodliwe, z reguły jest mocno zauważalne w codziennym bilansie kalorycznym. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile kalorii pochłonęliśmy wraz z „niewinnymi” przekąskami. Pamiętajmy – brzuch nie rośnie sam z siebie!

Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz?
Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz? Podjadanie ? dlaczego ciągle to robisz?

2014-06-26 - D. Jędrzejewska

1

Komentarze do:
Podjadanie - dlaczego ciągle to robisz?

Filipo 2014-07-05 16:28

Staram się od jakiegoś czasu panować nad głodem i nie podjadać. Łatwo nie jest. Ale pomaga zamawianie gotowej diety z Fit Diet. Odgrzewam albo jadam na zimno przywożone posiłki, które są dobrze zapakowane, zawsze świeże i smaczne. Bez tego byłoby ciężko z dietą.

Podobne artykuły i galerie