Ci z nas, którzy odpowiednio pokombinowali w pracy, mogą się cieszyć aż dziewięcioma dniami wolnego. Inni mają tylko pięć dni, ale to i tak bardzo dużo. Na dodatek w większości Polski zapowiada się doskonała pogoda. To wszystko sprzyja, by wziąć ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, wsiąść do samochodu i wyjechać za miasto. W chwili przekręcenia kluczyka w stacyjce nasuwa się jednak jedna myśl – jaki obrać cel?
Większość z nas żyje w mieście i każdego dnia jest otoczona przez zgiełk. Warto więc poszukać takich miejsc, w których jest więcej natury i można przypomnieć sobie czym jest cisza. Chociaż trudno w to uwierzyć, to naprawdę istnieją jeszcze takie rejony Polski, gdzie można otworzyć okno i nie słyszeć szumu samochodów, klaksonów czy pracujących robotników. Na dodatek powietrze jest tam o wiele czystsze, co również wpływa pozytywnie na samopoczucie.
Przeczytaj także: Przygotowania do wakacji, czyli jak spakować walizkę, by nie psuć sobie humoru przed urlopem »Bieszczady
Z górami kojarzą nam się przede wszystkim Tatry. Choć są one piękne, to nie powinniśmy ograniczać się tylko do nich. W Polsce mamy również inne góry, a jednymi z nich są Bieszczady. Jeśli szukacie wypoczynku na łonie natury i pięknych widoków, to jest to idealne dla Was miejsce. Na dodatek nie są tak „zalane” przez turystów jak Tatry, co jest ogromną zaletą. Co robić w Bieszczadach? Oczywiście najpopularniejszą formą rekreacji są wędrówki po górach. Wysiłek fizyczny powiązany z obcowaniem z dzika naturą potrafi naprawdę odprężyć!
Znajdą tu również coś dla siebie fani wypoczywania nad wodą. Mowa tu o „bieszczadzkim morzu” czyli Jeziorze Solińskim. Zapewnia ono odpowiedni wypoczynek nie tylko żeglarzom, ale również tym, którzy po prostu lubią wylegiwać się na plaży. Po zbudowaniu zapory w latach sześćdziesiątych zalana została masa terenów. Dzięki temu w południowej części zalewu możemy zobaczyć ciekawostkę w postaci „Martwego Lasu” – czyli czubków drzew wystających ponad taflę wody.
Jeśli przypadkiem traficie w okolice Cisnej, to warto udać się na wycieczkę Bieszczadzką Kolejką Leśną. Co w niej takiego ciekawego? Otóż daje ona możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową przez bieszczadzkie lasy, gdzie jedynym widocznym śladem obecności człowieka są tory. Takich widoków na pewno nie zobaczycie w położonym blisko domu parku!
Mazury
Jeśli północna część Polski jest Wam bliższa, warto odwiedzić Mazury. Kraina jezior daje turystom wiele rozmaitych sposobów na odpoczynek i nie tylko żeglarze mogą się tu świetnie bawić. Skoro dostęp do wody jest nieograniczony, to możemy wylegiwać się na plaży spoglądać ja ciała pięknych kobiet. Wolicie inne formy odpoczynku? Będziecie zadowoleni, bo na Mazurach jest co zwiedzać.
Przeczytaj także: Urządź romantyczne wakacje i spraw, by Twoja kobieta była najszczęśliwszą osobą na świecie! »Zacząć powinno się od wycieczki do miejsca położonego dwa kilometry od wsi Grunwald. Chyba nikomu nie trzeba mówić, co tam się wydarzyło przed sześcioma wiekami. Choć najciekawiej jest piętnastego lipca, gdy odgrywana jest tu inscenizacja bitwy, to również podczas weekendu majowego organizuje się tu różne atrakcje historyczne.
Fani historii z pewnością nie mogą odpuścić sobie wizyty nieopodal miejscowości Gierłoż. To tam znajdują się pozostałości po kwaterze Adolfa Hitlera – Wilczym Szańcu. Jest to niezwykłe miejsce nie tylko ze względu na swój wygląd. W Wilczym Szańcu podejmowano wiele kluczowych decyzji, a gdyby przeprowadzony 20 lipca 1944 roku zamach się udał, historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej. W budynku Gwardii Przybocznej mieści się obecnie hotel i restauracja, co już jest pewną atrakcją turystyczną. Oprócz zwiedzania kwatery czekają na nas także inne formy spędzania wolnego czasu, w tym między innymi strzelanie z replik niemieckiej broni.
Sudety
Miłośnicy gór mogą wziąć pod uwagę również wypoczynek w Sudetach. Choć ich wysokość nie jest imponująca, to mimo wszystko jest to bardzo atrakcyjny i przystosowany do zwiedzania rejon. Znajdziemy tu niemal 4000 kilometrów szlaków, które wiodą przez wzbudzające zachwyt miejsca. Ponadto w Sudetach znajdują się dwa parki narodowe!
Przeczytaj także: Opuszczone miasta - to co tygryski lubią najbardziej »Ciekawym przeżyciem jest z pewnością wędrówka przez Błędne Skały. Labirynt skalny zapewnia ciekawe przeżycie i sporą dawkę zdrowego wysiłku. Jeśli w trakcie tej wycieczki nie dopadła Was klaustrofobia, to warto odwiedzić największą jaskinię w Sudetach – Jaskinię Niedźwiedzią! Z około trzech kilometrów korytarzy turystom udostępniono czterysta metrów.
Innym interesującym miejscem jest Twierdza Kłodzko o powierzchni ponad trzydziestu hektarów! Zbudowana w XVII wieku do dziś zachowała się w doskonałym stanie, co podnosi atrakcyjność tego miejsca. Bardzo ciekawym elementem twierdzy są korytarze minerskie. Turystom udostępniono kilometrowy odcinek, który daje wiele emocji i pozwala poczuć się jak żołnierze stacjonujący tu w przeszłości.
Kilometr od centrum Kudowy-Zdrój znajduje się inne, niezwykle atrakcyjne miejsce. Mowa tu o Kaplicy Czaszek w Czermnej. Ściany oraz sklepienie obiektu wyłożone jest trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich. Szczątki należały do ofiar wojen oraz epidemii. Historia kaplicy rozpoczyna się w 1776 roku, a zbudował ją Wacław Tomaszek. W skarpie nieopodal kościoła natknął się on na ludzkie kości, a po przekopaniu ziemi okazało się, że jest ich znacznie więcej. Wtedy polecił on grabarzowi oczyszczenie wszystkich szczątków i zebranie ich w kaplicy.