Logo

Potrzebujesz spokojnego snu? Nie jedz tego przed pójściem do łóżka!

W dzisiejszych czasach brakuje nam czasu na sen. Często czujemy się niewyspani i przez cały dzień marzymy o tym, by pójść do łóżka. Jednak po drodze do sypialni lubimy sobie coś przekąsić, a jeśli nasz wybór będzie zły, możemy mieć problemy z zaśnięciem. Czego więc unikać jeśli koniecznie musimy zaserwować sobie jakiś posiłek tuż przed wizytą w łóżku?

Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem

Lody
W sypialni dozwolony jest tylko jeden gatunek lodów i wcale nie mam tu na myśli zimnego deseru. Jeśli więc mamy ochotę na to drugie, powinniśmy poczekać z tym do dnia następnego. To dlatego, że składają się one między innymi z tłuszczu i jedząc lody przed snem, nie dajemy naszemu organizmowi szansy na spalenie go. Zimny deser zawiera również cukier, przez co pompujemy do naszego ciała energię. W związku z tym nasze ciało dostaje dwa różne komunikaty. Z jednej strony dostarczamy mu mocy, z drugiej próbujemy zasnąć. To nie współgra ze sobą. Na dodatek cukier odłoży się w naszym ciele w postaci tłuszczu, co na pewno nie pomoże w naszych staraniach o wymarzoną sylwetkę.

Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem

Seler
Chociaż warzywa się jedną z najbardziej bogatych w składniki odżywcze żywnością, to niektórych z nich powinniśmy unikać przed snem. Do tej listy wyklętych zalicza się seler. To dlatego, że jest on naturalnym diuretykiem. W prostych słowach oznacza to, że ma działanie moczopędne, a co za tym idzie – będziemy często odczuwali potrzebę odwiedzenia toalety. Nie ułatwi nam to spokojnego snu.
Przeczytaj także: Co nam przeszkadza w zaśnięciu? Poznaj wroga! »Makaron
Chociaż jest dobry i szybki do przyrządzenia, nie jest idealną przekąską przed snem. Gdy sięgniemy po niego wieczorem, możemy być pewni, że duża ilość węglowodanów w nim zawartych, odłoży się w postaci tłuszczu. Ponadto makaron jest bogaty w cukier i następuje tu ten sam problem, co w przypadku lodów, czyli dostarczanie masy energii, gdy chcemy zasnąć. Jeśli dołożymy do tego oleje, sery, śmietanę lub sos pomidorowy – otrzymujemy prawdziwą bombę, której powinniśmy unikać późną porą.

Pizza
Sen to czas, w którym nasz organizm może odpocząć po całodziennym wysiłku i przygotować się do kolejnej, wytężonej pracy. Nasz żołądek również potrzebuje regeneracji, a serwowanie mu pizzy w godzinach wieczornych, to prawdziwy sadyzm. Pizza nie jest wcale lekkim posiłkiem, a sos pomidorowy ma wysoki poziom kwasowości, co sprzyja powstawaniu zgagi.

Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem

Czerwone mięso
Z jednej strony składniki odżywcze, które zawiera czerwone mięso sprzyjają zaśnięciu, z drugiej – nie powinniśmy go jeść tuż przed pójściem do łóżka. To dlatego, że jest w nim pełno białek i tłuszczu, które spowodują, że nasz żołądek zamiast odpoczywać, będzie musiał ciężko pracować. Jakie są pozytywne aspekty czerwonego mięsa? W jego składzie znajdziemy wysoki poziom żelaza i tryptofanu, który pomaga w zaśnięciu. Tak więc powinniśmy jeść czerwone mięso, ale na pewno nie przed pójściem do łóżka.
Przeczytaj także: Zacznij dzień bez stresu »Czosnek
Zjedzenie czosnku przed udaniem się do łóżka na pewno nie skłoni naszej partnerki do oddania się dzikiej miłości. Jednak nawet jeśli jesteście singlami, powinniście go unikać. Czosnek nie tylko wywołuje niemiły zapach płynący z naszych ust, ale sprzyja również powstawaniu zgagi. Tego chyba nie chcemy?

Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem

Batony
Nikt z nas nie lubi koszmarów, a w szczególności tych, które cechują się niezwykłym realizmem. Na dodatek nie sprzyjają one wyspaniu się. Jeśli więc nie macie ochoty na nocne horrory, nie sięgajcie po batony tuż przed zaśnięciem. Badania naukowców wykazały, że 7 na 10 ludzi, którzy spożywają tzw. śmieciowe jedzenie, częściej cierpi na nocne koszmary.
Przeczytaj także: Proste i pomocne sposoby na odchudzanie »Ciemna czekolada
Większość z nas uwielbia czekoladę, ale wieczorem powinno się odmówić sobie tej przyjemności. Ciemna czekolada zawiera w sobie między innymi kofeinę, która jak dobrze wiemy, nie sprzyja spokojnemu zaśnięciu. Ponadto w jej składzie znajdziemy również teobrominę – alkaloid purynowy odpowiedzialny za rozszerzanie się naczyń krwionośnych i przyspieszenie akcji serca.

Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem
Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem Tej żywności unikaj przed snem

2012-04-26 - D. Kwiecień

0

Komentarze do:
Potrzebujesz spokojnego snu? Nie jedz tego przed pójściem do łóżka!

Podobne artykuły i galerie