Logo

Przerost prostaty - jak radzić sobie z problemem?

Prostata to wbrew pozorom bardzo istotny narząd w organizmie mężczyzny. Jej zadaniem jest produkcja płynu, który jest ważnym składnikiem nasienia. Niestety, wraz z wiekiem spada stężenie hormonów w organizmie, a sam gruczoł zaczyna się powiększać, uciskając przy tym cewkę moczową. W jaki sposób zdiagnozować problem z przerostem prostaty oraz jak się z nim uporać?

 

Przerost prostaty – przyczyny
Co wpływa na pojawienie się problemów z przerostem prostaty? Jedną z najczęstszych przyczyn jest proces starzenia się organizmu mężczyzny. Z wiekiem poziom produkowanego testosteronu obniża się, co prowadzi do pojawienia się zaburzeń hormonalnych. W efekcie dochodzi do rozrastania się tkanek prostaty.

Oczywiście wiek nie jest jedynym czynnikiem, problem może wynikać także z innych przyczyn. Czasem choroby prostaty mają podłoże genetyczne lub są następstwem błędów w odżywianiu i niezdrowego trybu życia.   Jakie są objawy przerostu prostaty?
W jaki sposób możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z przerostem prostaty? Niestety gruczoł styka się bezpośrednio z cewką moczową, a jednym z pierwszych i zarazem bardzo uciążliwych objawów jest problem z oddawaniem moczu. Najczęściej skutkuje nawracającą potrzebą skorzystania z toalety. Jednocześnie oddajemy niewielkie ilości moczu mimo silnego parcia na pęcherz. Problem jest bardzo uciążliwy m.in. podczas snu, w podróży itp., ponieważ wymusza częste wizyty w toalecie.Przerost prostaty może wiązać się także trudnościami z pożyciem seksualnym, krwiomoczem, podrażnieniami czy bólem podczas oddawania moczu.

W jaki sposób uchronić się przed problemem?

Przerost prostaty to dość powszechny problem, jednak stosując odpowiednią profilaktykę, możemy znacząco złagodzić jego objawy. Przede wszystkim pamiętajmy o regularnych wizytach w gabinecie urologicznym. Po ukończeniu 45 roku życia najlepiej umawiać się na kolejne wizyty w co najmniej rocznych odstępach. Dzięki diagnostyce będziemy w stanie przeciwdziałać przykrym skutkom przerostu gruczołu krokowego.Dużą rolę w kontekście zdrowia prostaty odgrywa także wzmożony wysiłek. Nie zaniedbujmy aktywności fizycznej i pamiętajmy o zdrowym odżywianiu. Uzupełnianie zapotrzebowania organizmu o konkretne składniki odżywcze pozwoli nam na dłużej zachować pełną sprawność. Dużym wsparciem w profilaktyce może okazać się dieta śródziemnomorska. Do utrzymania prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego przyczyniają się także suplementy, m.in. wyciąg z palmy sabalowej.Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana w stadium zaawansowanym, jedynym rozwiązaniem może się okazać zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu części gruczołu. 


2020-03-06 - P. Potocki

0

Komentarze do:
Przerost prostaty - jak radzić sobie z problemem?

Podobne artykuły i galerie