Logo

Starość nie radość? - mity dotyczące wieku

Końcówka grudnia to taki czas, w którym zaczynamy robić bilans minionego roku i przygotowywać swoje postanowienia. Część z nich dotyczyć będzie zapewne dbania o swoje zdrowie i wygląd. Wielu ludzi przeraźliwie boi się starzenia i powiela różne mity dotyczące tego tematu. By Wasze postanowienia miały więcej wspólnego z prawdą niż fikcją, przedstawiamy kilka fałszywych informacji na temat starzenia.

Zdrowie - mity dotyczące starzenia się Zdrowie - mity dotyczące starzenia się

Pierwszy z mitów mówi o tym, że im jesteśmy starsi, tym trudniej nam panować nad naszą wagą i pozbywać się zbędnych kilogramów. To jednak tylko wymówka, bo zdecydowanie łatwiej zrzucić winę na coś na co nie mamy wpływu, niż przyznać się do własnych błędów. Utrzymywanie dobrej wagi zależy przede wszystkim od odpowiedniej diety i ćwiczeń. Aktywność fizyczna starszych osób często jest na niskim poziomie i stąd problemy z otyłością. Na ich wagę mogą mieć wpływ także leki, które stosują.
Przeczytaj także: Ćwicz zimą na świeżym powietrzu! »Kolejny mit dotyczy włosów, a w zasadzie ich braku spowodowanym wypadaniem. Według niego za łysienie odpowiadają geny od strony matki. Naukowcy potwierdzają, że wypadanie włosów jest dziedziczne, ale nie można szukać przyczyny tylko w rodzinie naszej rodzicielki.

Zdrowie - mity dotyczące starzenia się Zdrowie - mity dotyczące starzenia się

Ludzie uważają również, że wraz z wiekiem powinno się zmniejszać intensywność ćwiczeń. Przyczyną ma być zwiększenie się ryzyka kontuzji. Oczywiście ćwiczenia o niskiej intensywności są lepsze od siedzenia przed telewizorem, ale nie ma żadnego powodu, by odmawiać sobie większego wysiłku. Zwłaszcza, że poprawia on krążenie, zmniejsza ryzyko zawału serca, nadwagi oraz zachorowania na cukrzycę.
Przeczytaj także: Mity dotyczące raka »Walka o pieniądz powoduje także, że zaczynamy wierzyć w cudowne działanie wszelkiego rodzaju suplementów. Najróżniejsze korporacje wmawiają nam, że kupując ich produkty będziemy wyglądać wiecznie młodo i unikniemy problemów zdrowotnych. Tymczasem brak jest jakichkolwiek naukowych dowodów na to, że suplementy spowalniają procesy starzenia.

Następny mit porusza problem wymarzonej sylwetki i wieku. Uważa się, że po 40-tce zaczynamy tracić masę mięśniową. Jednak badania kanadyjskich naukowców nic takiego nie wykazały. Wiek nie ma wpływu na nasze mięśnie. Winnym jest raczej siedzący tryb życia.

Zdrowie - mity dotyczące starzenia się Zdrowie - mity dotyczące starzenia się

Chociaż zimą narzekamy na brak słońca, to okazuje się, że jego promienie mogą nam zaszkodzić nawet, gdy wszystko wokół pokryte jest białym puchem. Wtedy na powierzchnię naszej planety również dochodzi promieniowanie UV, które może mieć szkodliwy wpływ na naszą skórę i w efekcie prowadzić do przedwczesnego starzenia. Warto więc nawet zimą korzystać z kremów, które zapewnią ochronę przed słońcem.

Zdrowie - mity dotyczące starzenia się Zdrowie - mity dotyczące starzenia się
Zdrowie - mity dotyczące starzenia się Zdrowie - mity dotyczące starzenia się Zdrowie - mity dotyczące starzenia się Zdrowie - mity dotyczące starzenia się

2011-12-26 - D. Kwiecień

0

Komentarze do:
Starość nie radość? - mity dotyczące wieku

Podobne artykuły i galerie