Logo

Wyjątkowe piwo z włoskiego więzienia

Smakosze uważają, że piwa z małych browarów są najlepsze. Lokalni producenci dokładają wszelkich starań, by wyróżniać się na tle dużych producentów, więc każda kropla złocistego trunku przepełniona jest wyjątkową pasją. Ale o tym, jak smakuje piwo zza więziennych krat przekonają się tylko nieliczni. W Polsce jeszcze nikt nie wpadł na taki pomysł, jednak we Włoszech piwo produkowane jest w rzymskim zakładzie karnym Rebibbia.

Więzienne piwo Więzienne piwo

Co więcej, nie jest to jedno piwo – w więzieniu powstał prawdziwy browar, który wytwarza różne rodzaje złocistego trunku, a każdy z nich ma zupełnie inną, humorystyczną nazwę. Browarnicza spółdzielnia założona przez skazańców nosi nazwę Nasiona Wolności (wł. Semi di Liberta) i zajmuje się nie tylko warzeniem piwa. Dodatkowo odpowiada za edukację współwięźniów z zakresu spożywania alkoholu. W ten sposób pomysł na biznes został przy okazji wykorzystany jako pretekst do poszerzonej walki z uzależnieniem od alkoholu. Więzienni producenci prowadzą kursy racjonalnego picia i szkolenia z zakresu odpowiedniego zachowania w zakładzie penitencjarnym.

Więzienne piwo Więzienne piwo

Jeśli chodzi o samo piwo, to nazwa każdego jego rodzaju nawiązuje do miejsca, z jakiego wszystkie się wywodzą. W dużej mierze określa też charakter samego alkoholu. I tak oto pojawia się piwo Koniec Kary, które ma niską zawartość alkoholu, ale intensywny zapach. Piwo Bądź Grzeczny ma zdecydowanie bardziej wysublimowany smak i nadaje się dla prawdziwych smakoszy. Koza to alkohol ciemny, o niskim stopniu fermentacji. Produkowane jest również piwo Poczuj Się Wolny oraz Z Wolnej Stopy.

Ciekawostką jest fakt, że popularność piwa nie ogranicza się tylko do więziennych murów. 2 października tego roku, podczas włoskiej edycji festiwalu piwa przypominającego niemiecki Oktoberfest, piwa Semi di Liberta miały zostać zaprezentowane szerszej grupie konsumentów.

Więzienne piwo Więzienne piwo
Więzienne piwo Więzienne piwo Więzienne piwo

2016-10-30 - S. Sikorska

1

Komentarze do:
Wyjątkowe piwo z włoskiego więzienia

Mateusz 2016-11-09 21:14

To prawda, że piwo z małych browarów jest najlepsze ma serce i przede wszystkim wysoką jakość czego nie ma w wielkich browarach. Jeżeli mam możliwość to zawsze wybieram piwo z lokalnych browarów. Często zdarza się, że nawet się do mnie uśmiechnie jak to http://www.blasty.pl/12145/tak-sie-ciesze-ze-cie-widze-piwo :)

Podobne artykuły i galerie