Logo

Zimowy detoks - czas, start!

Powszechnie się przyjęło, że najlepszą porą na detoks organizmu jest wiosna. Wiosenne oczyszczanie ma działać jak odtrutka po zimie i pozwolić dobrze wejść w kolejną porę roku i wiążące się z nią zmiany. Na zimowy detoks zwykle nie mamy ochoty – to zimą bowiem odczuwamy większą potrzebę, żeby jeść. I to zimą jemy najwięcej, w tym najwięcej niezdrowych rzeczy. Pytanie tylko: czy ta typowo zimowa, ciężka i opasła dieta faktycznie poprawia nasze samopoczucie? Czy wręcz przeciwnie? Niestety – zimowe obżarstwo potęguje negatywne skutki oddziaływania tej pory roku. Sprawia, że jesteśmy bardziej ospali, mniej energetyczni, a nawet rozbici. Bywa że to nieprawidłowa dieta jest jednym ze składników naszych zimowych stanów depresyjnych i apatii. Jeśli dopada cię zimowe zmęczenie, nie czekaj – wbrew wszystkiemu wybierz się na zimowy detoks.
Jak zacząć?

Zimowy detoks ? czas, start! Zimowy detoks ? czas, start!

Okres świąteczno-noworoczny dobiegł już końca. To czas, w którym zwykle najbardziej sobie folgujemy – jemy najwięcej i najwięcej też pijemy alkoholu. Nic dziwnego, że w okolicach połowy stycznia czujemy się wykończeni. Fakt istnienia czegoś takiego jak „Blue Monday”,  najbardziej depresyjnego dnia w roku, który przypada na poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia, nie jest przypadkiem. To czas, w którym mamy już dosyć. Mimo to trudno nam się nawrócić – zejść z kanapy, oczyścić lodówkę. A jednak warto. Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności dobrze będzie ograniczyć w swojej diecie produkty zawierające dużo węglowodanów i bogatych w tłuszcze. Zamień je na lekką, zdrową dietę, a już po kilku dniach poczujesz wyraźną różnicę – wzrost witalności i przyjemne uczucie lekkości. Jedz więcej potraw zawierających duże ilości błonnika, antyoksydanty oraz pokaźne ilości witamin i minerałów. Z diety usuń również alkohol i inne używki.
Zrezygnuj (lub ogranicz) między innymi z:
- białego pieczywa,
- drożdżówek,
- masła i tłustego mleka,
- cukru, słodyczy, kolorowych napojów,
- tłustego mięsa, fast foodów,
- alkoholu, dużej ilości kawy.

Zimowy detoks ? czas, start! Zimowy detoks ? czas, start!

Białe pieczywo zastąp ciemnym. Zamiast słodyczy jedz owoce – jabłka i pomarańcze. Częściej używaj piekarnika zamiast patelni z tłuszczem. Omijaj budki i lokale z niezdrową żywnością, kebabami, hamburgerami i innymi. Przerzuć się za to na sałatki. Używaj mrożonek – jedz warzywa na patelnię i zdrowe, lekkie zupy. Pij dużo wody, od czasu do czasu pozwól sobie na sok.
Co dalej?

Gdy wcielisz już w życie powyższe zasady na co najmniej dwa tygodnie, możesz przejść do fazy drugiej detoksu. Na czym ona polega? Na moment wyrzuć z diety makaron i ciężkie sosy. Nie podjadaj za dużo klusek – nawet na obiedzie u mamy! Tłustą wędlinę zamień na chudą, delikatną i bez konserwantów. Ogranicz pasztet. Ogranicz również sól. To świetny moment, by zaprzyjaźnić się z chudym nabiałem – jedz jogurty naturalne i chudy twaróg. Gdy dopada cię głód, sięgnij po serek wiejski. Nie jedz słodzonych, owocowych jogurtów, ani deserów jogurtopodobnych. One tylko sprawiają wrażenie lekkich. Tak naprawdę są kaloryczne i rozochocają twój organizm, który zaczyna domagać się większej ilości węglowodanów. Dorzuć do swojej diety ryby.

Zimowy detoks ? czas, start! Zimowy detoks ? czas, start!

Dobrze, by twój detoks nie trwał krócej niż dwa miesiące. Już po pierwszym tygodniu poczujesz różnicę, choć zmiany będą ci jeszcze trochę dokuczać – będziesz walczył z pokusami i usilnie się mobilizował. Po miesiącu poczujesz ulgę. Po dwóch najprawdopodobniej nie będziesz chciał już wrócić do starych nawyków żywieniowych. Nowe nagle okażą się o wiele smaczniejsze i dobre dla ciebie. Twój organizm odwdzięczy ci się nie tylko dobrą kondycją, ale również lepszą sylwetką. Na wiosnę nie będziesz miał kompleksów, latem z kolei bez obaw pokażesz się na plaży. Mimo że śnieg za oknem, perspektywa udanego lata jest budująca.

Zimowy detoks ? czas, start! Zimowy detoks ? czas, start!

Warto detoks uzupełnić ruchem. Jeśli nie przepadasz za siłownią, a bieganie w śniegu wcale ci się nie uśmiecha, postaraj się chociaż o utrzymanie dobrej kondycji w domu. Rozciągaj się co rano i wieczór. Skacz na skakance, dźwigaj ciężary, rób cokolwiek, by wprowadzić organizm w ruch, zamiast statycznie siedzieć przed komputerem. Taki styl życia skutecznie przeciwdziała zimowej depresji. Od teraz żadna zima nie będzie ci straszna.

Zimowy detoks ? czas, start! Zimowy detoks ? czas, start!
Zimowy detoks ? czas, start! Zimowy detoks ? czas, start!

2016-01-19 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Zimowy detoks - czas, start!

Podobne artykuły i galerie