Logo

Efekt jo jo - niekończąca się walka?

Efekt jo-jo to przyczyna smutku wielu osób, które walczą o zgrabną sylwetkę. Szukamy najróżniejszych sposobów, by wyglądać dobrze. Przecież nie można być całe życie na diecie! Nawet 80% ludzi trzymających dietę, po jej zakończeniu tyje – często po czasie ważą więcej, niż przed kuracją.

Efekt jo-jo Efekt jo-jo

Efekt jo-jo jest przyczyną frustracji i ogólnego spadku dobrego samopoczucia. Osoby, które walczą o to, by wreszcie się sobie podobać, borykają się nie tylko z niezadowoleniem ze swojego wyglądu, ale także poczuciem, że zawiodły siebie i innych.

Efekt jo-jo Efekt jo-jo

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze skutki zdrowotne - nadprogramowe kilogramy to większe ryzyko chorób serca, nadciśnienia, podwyższonego poziom cholesterolu, cukrzycy czy depresji.

Niewielkie wahania masy ciała są normalne i nie należy się nimi zbytnio przejmować. Jeśli jednak wskazówka na naszej wadze pokazuje raz 5 kilogramów więcej, raz 5 kilogramów mniej, to należy niezwłocznie coś z tym zrobić. Przyjęło się, że wahania wagi o 5 kilogramów mniej lub więcej to już efekt jo-jo. Lekarze twierdzą, że może on być skutkiem zbyt wykańczającej diety.

Efekt jo-jo Efekt jo-jo

Osoby przestrzegające surowego planu odchudzania, po zakończeniu diety tyją więcej od tych, którzy na etapie zrzucania zbędnych kilogramów byli w stanie zaspokoić swój głód, i od których nie wymagało się bardzo drastycznego ograniczenia spożycia kalorii.

Efekt jo-jo Efekt jo-jo

Nawet na rozsądnie zaplanowanej diecie, nasz organizm niechętnie pozbywa się nadmiaru kilogramów. Dzieje się tak dlatego, że spadkowi wagi nie towarzyszy równomierne obniżenie metabolizmu, więc gdy schudniemy 10% naszej wagi, oczekiwalibyśmy, że metabolizm obniży się również o 10%, tymczasem on obniża się o nawet 15%.

Efekt jo-jo

Nasze ciało uważa dietę za zagrożenie. Ciało magazynuje energię, bo nie odróżnia przymusowej głodówki od dobrowolnej diety, a nasz metabolizm zwalnia, byśmy mogli przetrwać na mniejszej ilości jedzenia.




Efekt jo-jo sprawia, że na każdej kolejnej diecie ciężej jest nam schudnąć. Wzrasta wtedy poziom greliny – hormonu odpowiedzialnego za poczucie głodu, a spada poziom hormonu sytości – leptyny.



Wracająca nadwaga to również kwestia braku świadomości potrzeby stałych zmian. Kiedy już osiągniemy wymarzony cel, nie musimy się głodzić i wszystkiego sobie odmawiać, ale też nie możemy wrócić do starych nawyków żywieniowych.


2010-06-17 - I. Rupa

0

Komentarze do:
Efekt jo jo - niekończąca się walka?

Podobne artykuły i galerie